ТИП НА ДЕНОТ: (22.03.2022, 20:45 часот) ПЛИМУТ – ЧЕЛТЕНХАМ

Плимут
Плимут

Плимут во вторник е домаќин на Челтенхам Таун во рамки на англиската Лига 1 и има за цел да ја забележи шестата последователна победа во лигата.

Додека домашната екипа моментално ја зазема четвртата позиција на табелата, Челтенхам е на 12-то место откако направи серија од две победи по ред.

Плимут се наоѓа во одлична серија

Кога Рајан Лоу замина во Престон на крајот на 2021 година, навивачите на Плимут имаа причина да бидат загрижени, но Стивен Шумахер направи чуда за да го одржи клубот во конкуренција за промоција во Чемпионшип.

Вкупно 35 бодови се акумулирани од 18 натпревари, четврти најдобар резултат во дивизијата, со што екипата се најде на 4-то место на табелата. Како што стојат работите, Плимут заостанува зад лидерот Ротерхам со девет поени, но нивната игра и моменталната форма обезбедија фудбалерите на Плимут да имаат причина да гледаат кон врвот.

Од последниот пораз на Плимут, кој го доживеаја токму против Ротерхам на 26-ти Февруари, тие забележаа пет победи по ред и тоа без примен гол, а последната победа беше против Акрингтон со резултат 4:0.

Рајан Харди постигна гол на четири од тие натпревари, зголемувајќи го својот учинок сезонава со 16 гола од 33 настапи.

Челтенхам без притисок

Што се однесува до Челтенхам, тие веќе играат само за гордост за тимот кој има 17 бода заостанување од плеј-офот.

Случајно, тие имаат ист број бодови над зоната за испаѓање, но Мајкл Даф може да биде повеќе од задоволен од првата година на клубот по враќањето во оваа дивизија.

Како што рече, тој сака нивната сегашна форма да продолжи, откако Робините собраа девет бода од можни 12 на предходните четири средби, а нивниот единствен пораз во оваа серија е против МК Донс кој брка промоција.

Челтенхам влегува во овој натпревар по последователните победи од 1:3 против Моркамб и 3:1 над Вимблдон. Заклучокот од оваа гледна точка е следен – тие немаат шанси за напредок, а се далеку од зоната за испаѓање, па ги очекува мирен крај на сезоната.

ТИП:

ПЛИМУТ – ЧЕЛТЕНХАМ – 1 @ 1.71 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*