Ла Лига: Најава, анализа и предлог типови

Ла лига

После турбулентните натпревари во европските купови, шпанските екипи се враќаат на првенствените обврски. Дерби мечот ќе биде на Ноу Кам каде што Барселона ја пречекува Валенсија.

Џирона – Бетис – 3+@ 1.80 во 10Bet

Ова може да го нареќеме дерби број 2. Играат две екипи кои се најпријатно изненадување оваа сезона и имаат одлични шанси да заиграат во Европа на есен. Бетис е во серија од четири победи, додека Џирона нема славено на последните 3 натпревари. По тоа гостите би требало да се фаворити.  Премиерниот меч од ова коло очекуваме да биде отворен со многу голови.

Севиља – Виљареал – 3+ @ 1.68 во Unibet

Уште еден дуел на екипи од горниот дел. Севиља беше на „излет“ во Минхен, а натпреварот заврши без голови и практично останаа без Лигата на шампиони. Сега треба да се посветат на првнствените обврски, а додадниот проблем за домаќините е тоа што се четири натпревари без триумф во првенството, па сонот за европската еита ќе остане неостварен. Моментално Виљареал се на бод пред Севиља, а овој меч може да биде одлучувачки за Лига Европа.

Барселона – Валенсија – T12+ @ 1.27 во 10Bet

Можеме да замислиме во каква атмосфера ќе започне дуелот во Барселона? Не можеме, бидејќи Каталонците не се научени на вакво испаѓање од Европа во последните кој знае колку години. Кај нив доаѓа опасната Валенсија, тимот кој ќе го гледаме на Европската сцена следната сезона. Барселона мора да се вади како знае и умее, па затоа ќе напаѓа уште од самиот почеток. Она што е сигурно е дека не очекува одличен натпревар со многу голови.

Лас Палмас – Реал Сосиедад – 1 @ 3.65 во Unibet

Домаќините имаат минимални шанси да го избегнат најлошото, а последната прилика им е во ова коло. Лас Палмас мора да го победи Сосиедад по секоја цена, а дури ни триумфот нема многу да ја поправи ситуацијата на табелата. Сосиедад изигра одлично против Џирона и славеше со 5-0. Тоа веруваме дека им ги меша плановите, но сепак очекуваме нивна победа.

Леганес – Селта – Г.Г @ 2.00 во 10Bet

Натпревар кој потполно нема резултатско значење. Коефициентот за гол – гол е одличен, па затоа одлучивме да типуваме така. Домаќинот има четири тешки натпревари, додека Селта беше убедлива против Севиља. Се ни покажува на отворен натпревар и многу голови.

Атлетик Билбао – Ла Коруња – 3+ @ 2.05 во 10Bet

Гостите доаѓаат да освојат бодови, кој по некој сплет на околности би можело да се случи да останат во елитата. Тоа нема да биде воопшто едноставно, бидејќи заостануваат од сигурната зона, односно од Леванте дури 8 бодови. Очекуваме отворе натпревар со многу шанси, па веруваме дека ќе има и голови.

Еибар – Алавес – 0-2 @ 1.60 во Unibet

Ниту Еибар, а ниту Алавес, не постигнуваат многу голови во последно време. Вистина, играат затворено, па реми резултатот би бил најреален за овој натпревар. Али кој знае, можеби некој ќе искористи и шанса за да донесе бодови на својата екипа, на која не и се потребни кој знае колку.  Играјте на мал број голови.

Атлетико Мадрид – Леванте – 1 @ 1.22 во 10Bet

Мадриѓаните успеаа да не изгубат кај соседите на Сантијаго Бернабеу, па сега имаат малку луфта и не мораат да победуват за да завршат како втори на табелата. Веројатно се уморни од реваншот во Лисабон и ќе сакаат малку одмор.  Нив им доаѓа Леванте, тимот кој се уште нема обзбедено опстанок. Сепак имаат одлична предност, но потребни им се уште бодови за да бидат сигурни. Тешко ќе биде на Ванда Метрополитано, па веруваме дека тие бодови ќе ги бараат во наредните дуели.

Хетафе – Еспањол – 0-2 @ 1.46 во 10Bet

Домаќинот нема постигнато гол на два натпревари, а гостинот на три последнинатпревари. Еспањол и покрај поразод од Валенсија остави добар впечаток, па би можело да го изненади Хетафе кој е надвор од форма. Четири порази и една победа, не го загрозија Хетафе, што се однесува за опстанок, но на тој начин ги исфрлија од трката за Европа.

Малага – Реал Мадрид – 3+ @ 1.48 во Unibet

Првакот на Европа добро помина и во реванш натпреварот против Јувентус, а таков завршеток не може да не остави трага на екипата. Добро е за Реал што остана во Европа и се на добар пат да го кренат пехарот по трет пат во Лигата на шампиони. Секако дека во Примера не им се битни бодовите, но не смеат да се избрукаат. За Малага нема што да се кажи, освен дека ја поправија формата, но тоа е касно за било каков успех. Веруваме дека ќе играат за својата душа и за своите навивачи.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*