Ла Лига 10-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Ла лига

Овој викенд на програмата е 10-то коло на шпанската Ла Лига, а со себе ни го носи и најголемото дерби, односно популарното „Ел Класико“.

Ваљадолид – Еспањол – 1Х @ 1.60 во Coinbet24

Oтворањето на ова коло ќе биде со натпреварот помеѓу Ваљадолид и Еспањол. Домашната екипа игра одлично оваа сезона и врза дури четири победи од кој последните три се без примен гол. Во прилог на оваа сјајна игра можеби најдобро зборува и одличната шеста позиција на табелата. Еспањол се фантастични оваа сезона и се наоѓаат на второто место со само еден бод помалку од лидерот Барселона. Со оглед на тоа дека домаќините се во одлична форма ви предлагаме да испробате 1Х.

Жирона – Рајо Валекано – 1 @ 1.87 во 1xBet

За разлика од минатата сезона кога Жирона беше вистински хит на шампионатот оваа година не е се така розово. Тие моментално се се на 15-та позиција, а исто така и оддамна не оствариле победа. Жирона редовоно губи на домашен терен, а ремизира на гости. Што се однесува до Рајо Валекано, тие во средата го изиграа заостантиот натпревар од второто коло против Билбао и ремизираа 1:1.  Сметаме дека домаќинот е во блага предност, па затоа типуваме победа за нив.

Атлетик Билбао – Валенсија – Г.Г @ 1.86 во Bet365

Ова е дуел на двете екипи кои се најголеми разочарувања во Ла Лига.  Тоа што е посебно интересно е дека Билбао доста добро започна, меѓутоа како што изминува сезоната, така тие прикажуваат се полоши партии. Валенсија досега забележа само еден пораз, но тимот од Местаља им досега остварено неверојатни седум реми резултати. На прв поглед тежок натпревар, но гол-гол сметаме дека е вистинскиот избор.

Селта Виго – Еибар – 1 @ 2.15 во Bet365

Иако Селта одлично започна, изгледа дека оваа екипа после победата над Атлетико не личи на себе, иако во тој натпревар делуваа сосема спремни за големи успеси. Во минатото коло беа поразени од Алавес на домашен терен, а да бидеме искрени не беа толку лоши. Еибар по стариот добар обичај се на средината на табелата. Моментално ја заземаат 12-та позиција, но имаат само три бода повеќе од позицијата која води во Сегунда. Време е Селта да ја искористи добрата игра и да запише три бода.

Леванте – Леганес – 1 @ 2.24 во Coinbet24

Витински подвиг во минатото коло направија фудбалерите на ЛЕванте и на тој начин докажаа дека позитивните резултати не се случајност. Имено, Леванте во последното коло во гости го совлада европскиот шампион, Реал Мадрид. Тоа беше трета врзана победа на оваа екипа која за кратко време стигна на осмата позиција и моментално целат кон позиција за ЛШ. Леганес во последно времеприкжува одлична игра, но и понатаму се наоѓа на катастрофалното 18-то место кое наредната сезона води во Сегунда. Очекуваме Леванте да победи на овој дуел.

Атлетико Мадрид – Реал Сосиедад – 3+ @ 2.15 во 1xBet

Фудблерите на Атилетико Мадрид се солидни оваа сезона иако тоа моменталнта табела не го покажува, но реална слика е два бода помалку од Барселона. Во минатото коло изиграа нерешено на едно од најтешките гостувања во лигата кај Виљареал, но само неколку дена потоа беа поразени од Дортмунд во ЛШ.  Реал Сосиедад моментално се наоѓаат на деветото место на табелата. Во минатото коло изиграа без голови на домашен терен против Жирона, па да бидеме искрени малку бевме и изненадени. Атлетико не би требало да има премногу проблеми на овој натпревар, а  ние очекуваме отворен дул и голови.

Гетафе – Бетис – Г.Г @ 2.08 во Bet365

Дуел на две екипи кои се наоѓаат на средината на табелата. Домаќинот во минатото коло оствари важна победа против Рајо Валекано и на тој начин побегна од опасната зона. Гостите пак на домашен терен беа поразени од Ваљадолид, иако беа фаворит пред почетокот на мечот. Бетис можеби беше и подобра екипа на тој дуел, но сепак следеше разочарување на фановите. Тешко е да се типува на конечен исход, па затоа решивме да типуваме на голови.

Барселона – Реал Мадрид – Г.Г @ 1.52 во Coinbet24

10-то коло на шпанската Ла Лига со себе го носи и најголемото фудбалско дерби кое го има оваа земја. Секако, во прашање е Ел Класико. Моментално првопласираната Барселона го дочекува расеаниот Реал кој оваа сезона е непрепознатлив. Домаќинот после очајните серии во првенството од четири натпревари без пораз во минатото коло изигра фантастично против Севиља и ја симна од тронот. Во последните четири кола Мадриѓаните се без победа, односно претрпеа три порази и едно реми. Најчудно е тоа што тие во последните четири натпревари постигнаа само еден гол, а примија дури шест. Сепак ова е Ел Класико и мотивот е малку поразличен. Гол-гол е изборот кој ни се наметнува.

 Алавес – Виљареал – 3+ @ 2.18 во Coinbet24

Фудбалерите на Алавес се феноменални оваа сезона и ја држат третата позиција на табелата. И освен тоа тие имаат само еден бод помалку од Барселона, која игра со Реал Мадрид, па можно е Алавес да стигне и до број 1. Во минатото коло изигра солидно на гостувањето во Виго и рутински ја совлада Селта. Виљреал не се на нивно ниво и затоа се во долниот дел на табелата. Во минатото коло извадоа реми против Атлетико, а тоа им беше доста важно. Алавес е фаворит на оој дуел, но сметаме дека ќе има и голови.

Севиља – Хуеска – 4+ @ 2.05 во 1хBet

Последниот натпревар од 10-то коло ќе биде помеѓу Севиља и Хуеска. Севиља и покрај поразот во минатото коло од Барселона, тие се уште имаа големи амбиции. Хуеска веројатно е најсериозниот кандидат за Сегунда, а моментално оваа екипа има освоено само пет бода. Победата на Андалузијците е извесна, но би требало да има и отворен натпревар со многу голови. Поради тоа типуваме 4+.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*