Ла Лига 2-ро коло: Најава, анализа и предлог типови

Ла лига

Денес го имаме второто коло од шпанската Ла Лига. За разлика од првото коло кога имавме дерби, во ова коло ќе немаме таква можност.

Хетафе – Еибар – 1 @ 2.05 во 1xBet

Премиерниот натпревар од второто коло ќе се игра во мадридското предрградие, каде што домаќинот Хетафе го дочекува Еибар. И едните и другите претрпеа пораз во првиот дуел. Домашната екипа беше поразена од Реал, а изненадување беше победата на Хуеска на гостувањето во Еибар. Гостите нема да можат да сметаат на неколку фудбалери, па блага предност им даваме на домаќините.

Леганес – Реал Сосиедад – 3+ @ 2.47 во Bet365

Леганес во првото коло несреќно изгуби на гостувањето во Билбао, велиме несреќно бидејќи тоа се случи во судиското продолжение. И покрај тој пораз, оваа екипа прикажа исклучително добар партија. Што се однесува до екипата на Реал Сосиедад, тиа се покажаа против Виљареал. На прв поглед ова е тежок натпревар, па одлучивме за голови. Ве советуваме да се обидете со игра 3+.

Алавес – Бетис – 0-2 @ 1.70 во Bet365

Алавес дефинитивно немаше што да бара на отворањето во Ла Лига, бидејќи го доби најтешкиот можен противник, клубот на Барселона. Што се однесува до екипата на Бетис, тие беа најголемото разочарување за тоа коло.  Беа доста успешни минатата сезона и имаа најава за голем успех, но почетокот беше разочарувачки.

Атлетико Мадрид – Рајо Валекано  –  4+ @ 2.40 во Coinbet24

Домашната екипа фантастично ја започна сезоната, а го зеде пехарот и од супер купот каде што противник им беше Реал Мадрид. Меѓутоа после тоа, Симеоне имаше тешка задача бидејќи гостуваа кај Валенсија. Натпреварот заврши со резултат 1:1, а општиот впечаток е тоа дека Атлетико не не воодушеви на тој натпревар. Рајо претрпи убедлив пораз од Севиља и докажа дека игра отворен фудбал.

Ваљадолид – Барселона – 3+ @ 1.44 во 1xBet

Ваљадолид во првото коло ја оствари целта, така што остана непорзен на гостувањето во Жирона. Сега им гостува силната Барселона и сигурно ниту една тактика нема да им помогне. Меси повторно се враќа во форма, па не се соменеваме дека ќе има голови на овој натпревар.

Еспањол – Валенсија – 2 @ 2.30 во Bet365

Еспањол во првото коло изигра нерешено на гостувањето кај Селта иако тимот од Виго беше фаворит во тој дуел. Впечатокот за тој меч е дека тимот на Еспањол можеше и да победи на тој натпревар, но недостигаше концентрација во завршницата. Сега во гости им доаѓа одличната екипа на Валенсија, која се покажа одлично против Атлетико Мадрид во првото коло.

Севиља – Виљареал – 1 @ 1.74 во Coinbet24

Ова ќе биде дерби на второто коло од Ла Лига. Домашната екипа фантастично ја започна сезоната и убедливо го совлада Рајо Валекано и тоа на гостински терен. На тој меч блесна Силва кој постигна три гола и најави одлична сезона во Ла Лига. Екипата на Виљареал пред натпреварот со Сосиедад беше благ фаворит,  но сепак не ја оправдаа таа улога.

Жирона – Реал Мадрид – 4+ @ 2.42 во 1xBet

Жирона на првиот натпревар од Ла Лига ремизираше против Ваљадолид и според многу луѓе тоа беше најдосадниот натпревар од првото коло. Тешко дека истата тактика ќе им помогне и против Реал кој во првото коло го совлада Хетафе со 2:0. Главната цел на Реал оваа сезона е да го стави пехарот во својата витрина, но сигурно тоа тешко ќе им оди.

Леванте – Селта – 1 @ 2.60 во Bet365

Ако за некоја екипа може да кажеме дека пријатно не изненади, тоа е Леванте бидејќи на гостувањето кај Бетис триумфираа со 3:0. Сега во гости им доаѓа екипата на Селта која не може да се пофали од овој преоден рок. Делуваат доста послаби за разлика од минатата сезона, па сметаме дека Леванте може да го искористи тоа.

Атлетико Билбао – Хуеска – 1 @ 1.57 во Coinbet24

Aтлетик Билбао со големи маки дојде до победа над тврдата екипа од Леганес. Билбао сака да се оправда пред своите фанови за очајните партии од минатата сезона. Што се однесува до Хуеска, тие пријатно не изненадија во првото коло. Победија на гостувањето кај Еибар и ги запишаа првите три бода на своето конто.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*