Ролан Гарос: Во Булоњската шума многу се изгубиле, а патот го знае само еден …

Ролан Гарос

Во недела нас не очекува старт на вториот Гренд Слем турнир во сезоната во Франција, познат како Ролан Гарос. Турнирот за оние кои то не го знаат, го носи името по загинатиот француски пилот од Првата светска војна, а се оддржува блиску до познатата Булоњска шума во Париз.

Незапирливиот Надал ја брка 11-та титула

Да се зборува за фаворити и освојување на Ролан Гарос кога Рафаел Надал не е повреден е залудна работа. Шпанецот и понатаму 13 години после првото учество и првиот трофеј е број еден за да го подигне пехарот. „Бикот од Мајорка“ досега го освои 10 пати Ролан Гарос и постана единствен тенисер што некој Гренд Слем го има освоено со двоцифрен број. Минатата сезона, Надал во финалето беше убедлив против Вавринка, а имаше и светла серија во турнирите на земја. Пред неколку дена уште еднаш беше најдобар во Рим, па сега полн со самодоверба „го брка“ својот 11-ти трофеј во Париз.

Регистрирај се на 10Bet

Александар Зверев, Диминик Тим.. смее ли уште некој да му се спротистави на „кралот на земјата“?

Доминик Тим покажа дека Надал има слаби страни или слаб ден кога игра на земја. Играта на младиот Австриец во Мадрид беше прототип за тоа како треба да му се спротиставите на кралот. Сепак, многу е тешко да го добиете надал во три добиени сета, отколку во два. Тоа мора сите да го имаат на ум. Колку може светскиот број 1 да се опорави сведочи и ситуацијата од финалето во Рим, од пред неколку дена, кога губеше од Зверев 3-1 во третиот сет, а после прекинот поради дожд,  ги доби наредните пет гемови и освои уште една Мастерс титула во која што е рекордер. Покрај него, прашањето е кој уште може да му се спротистави на Надал, а да има релни шанси за успех. Од првите десет може само Димитров и Гофан. Добрите сервери како Чилиќ, Андерсон и Дел Потро, тешко може да се надеваат на успех. Има некои млади  и надежни тенисери, но сепак за нив ќе зборуваме наредните сезони.

Регистрирај се на 10Bet

Враќање на Новак Ѓоковиќ или уште едно разочарување

Од моментот кога раката му ја пружи  на Томаш Бердих на Вимблдон, предавајќи му го четвртфиналниот меч,  за најдобриот српски спортист работите почнаа да одат наопаку. Повредата го издвои од теренот повеќе од пола година, а во повратокот беше неубедлив, па следеше операција на лактото од десната рака и ново оправување. Најновиот почеток беше нешто подобар, а изданието во Рим му ја врати вербата на навиачите дека Новак повторно ќе биде оној стариот. Баш мечот против Надал, иако загубен,  ја наговести можноста за српскиот тенисер.  На моменти беше препознатлив по своите вештини и раскошниот талент. На овој турнир ќе почне без квалификант, односно го чека стариот лисец Давид Ферер, поранешниот финалист, а потоа уште еден непредвидлив Шпанец, Роберто Баутиста – Агут.  За понатаму е се неизвесно, но едно четвртфинале би било наговестување за враќање на големата сцена.

Регистрирај се на 10Bet

Го нема Федерер, Мареј, Раониќ, Цонга …

Како и секоја сезона, турнирот се соочува со недостаток на одлични тенисери. Како и минатата сезона, Федерер ќе го прескокне турнирот  во Франција, бидејќи не сака да троши сила за трофеј кој по негово мислење не може да го осови. Тоа предизвика бес кај организаторите, па директорот на турнирот, му порача на Швајцарецот дека тоа ќе биде прв пат светскиот број 1 да не дојде во Париз, а да не е повреден. Се е тоа точно, освен што Федерер не е број 1, туку во меѓувреме падна на втората позиција. Уште еден од најдобрите на светот нема да го гледаме во Париз, а тоа е Британецот Енди Мареј кој се опоравува од повредата и операцијата, па како што стојат работите, најверојатно ќе го пропушти и Вимблдон. Повредата ги запре исто така Милош Раониќ и Цонга.
Регистрирај се на 10Bet

Коефициенти за освојување на турнирот:

Ако бркате зицери, секако дека парите ќе ги вложете во Рафаел Надал. Коефициентот дека Шпанецот ќе го дигне пехарот во обложувалницата на 10Bet e 1.42. Втор фаворит на турнирот е Зверев со коефиент вреден 7.75, а ако сметате дека Доминик Тим ќе биде победник, 10Bet ви нуди коефициент од 8.75. Новак Ѓоковиќ и понатаму високо котира и тој е четврт фаворит со коефициент од 10.75. Сите останати имаат коефициент над 33.
Регистрирај се на 10Bet

1 Trackback / Pingback

  1. Ролан Гарос: Во Булоњската шума многу се изгубиле, а патот го знае само еден … - Sportski

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*