НАЈАВА МУНДИЈАЛ: Данска – Ериксен и дружината можат да бидат изненадување во Русија

Denmark's midfielder Christian Eriksen (2nd L) celebrates with teammates on the pitch after the FIFA World Cup 2018 qualifying football match, second leg, between Republic of Ireland and Denmark at Aviva Stadium in Dublin on November 14, 2017. Christian Eriksen scored a magnificent hat-trick to seal Denmark's place at next year's World Cup after a 5-1 win over the Republic of Ireland in their play-off second leg in Dublin. / AFP PHOTO / Paul FAITH (Photo credit should read PAUL FAITH/AFP/Getty Images)

Од 14-ти јуни до 15-ти јули фудбалот ќе биде главна тема во целиот свет, а се останато ќе биде споредно. Мундијалот се враќа на Стариот континет и ќе се одржи во Русија, поточно на 12 стадиони во 11 градови.

Натпреварите во групната фаза на Мундијалот 2018 ќе се играат од 14:00, 16:00, 17:00 и 20:00 часот по македонско време, а ќе има и еден кој ќе започнува од 12:00 часот.

Како што знаете нашата редакција секој ден ви претставува „лична карта“ на по една репрезентација. Моментално сме во групата Ц и ќе ви ја претставиме репрезентацијата на Данска.

ДАНСКА

Репрезентацијата на Данска се наоѓа во Групата Ц заедно со репрезентациите на Франција, Перу и Австралија. Со оглед на квалитетот, големи се шансите Данците да се пласираат во следната фаза.

Данска до сега четири пати била учесник на Светските првенства, а највисокиот пласман го имаше во 1998 година кога стигна до четвртфиналето.

Учество на Мундијалот во Русија Данците го обезбедија преку бараж, откако со вкупни 5:1 ја елиминираа Република Ирска.

Данска во моментов е на 12-то место на ФИФА ранг листата, а прва ѕвезда во тимот е секако плејмејкерот на Тотенхем, Кристиан Ериксен.

Данска првиот натпревар на Мундијалот го игра на 16-ти јуни против Перу во 18 часот во Саранск.

На 21-ви јуни на програмата е мечот со Австралија, а големото дерби против Франција ќе го играат на 26-ти јуни во Москва.

Данска на Мундијалот ќе игра во дресови изработени од „Хумел“ и тоа првата гарнитура е во традиционално црвена боја, а втората фарнитура е бела со црвени детали.

Селекторот се уште го нема соопштено официјалниот список од 23-ти фудбалери кои ќе патуваат на Мундијалот, па ние ќе ви го претставиме веројатниот список.

Голмани: Каспер Шмајхел, Јонас Лусл, Фредерик Ронол.

Дефанзивци: Јаник Вестергард, Симон Кјаер, Петер Анкерсен, Андреас Бјеланд, Матијас Јоргенсен, Јонас Кнудсен, Јенс Ларсен.

Среден ред: Мајк Јенсен, Вилијам Квист, Томас Делани, Кристиан Ериксен, Лукас Лерагер, Лас Шоне, Пион Систо.

Напад: Николас Бентнер, Николаи Јоргенсен, Мартин Бритваит, Јусуф Полсен и Андреас Корнелиус.

Обложувалницата Coinbet24 веќе ги има сите коефициенти за групната фаза од Мундијалот, а коефициентот за Данска да биде победник во групата е 7.00.

Во првиот натпревар Данска е фаворит против Перу. Коефициентот во Coinbet24 за победа изнесува 2.09 за реми 3.30 додека за победа на Перу коефициентот е 3.90.

Коефициентот во Coinbet24 за победа на Данска над Австралија изнесува 1.75 за реми 3.55 додека за победа на „кенгурите“ коефициентот е 5.00.

Данска е аутсајдер во мечот со Франција. Коефициентот во Coinbet24 за победа изнесува 5.40 за реми 3.50 за победа на Франција коефициентот е 1.71.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*