Дерби Д’Италија: Кој ќе ја исполни својата цел, Интер или Јувентус !?

Дерби Д'Италија

Во Серија А викендов на програмата е едно од најголемите дербија во Италија, Дерби д’Италија или дуелот Интер – Јувентус. Крајниот резултат ќе даде одговор на многу прашања поврзани со двете екипи. Сепак речиси сигурно на крајот само една екипа ќе ја исполни својата мисија сезонава, а мисијата зависи токму од овој меч.

Деликатен момент за Јувентус

Ова е невообичаено деликатен момент за Јувентус. “Старата дама” одамна не биела битка за титула до крајот на Мај, но тоа сега е случај и добро ќе биде да видиме како ќе се снајде Јуве на крајот. Круната на “Старата дама” е под сериозна закана за прв пат во седум години, откако Наполи во минатото коло и те како ги исплаши фановите на Јувентус.

ЈувентусВо средата се одржа протест на навивачите надвор од тренинг теренот во Виново. Лутите ултраси бараа играчите “да покажат м….а”. Сцените реално не се очекувани и предизвикаа чудење кај сите, особено што Јувентус се уште е лидер во лигата. Тие во секој случај ја имаат судбината во свои раце.

Но од една друга гледна точка, протестите можеби се на место ако се знае дека Јуве го очекува едно од најголемите дерби натпревари во Италија против Интер. Малкумина знаат, но Дерби д’Италија е едно од најстарите дербија во оваа земја. Дерби помеѓу завојувани навивачи и играчи, дерби за кое во минатото се разговарало дури и во парламентот на Италија.

Интер е убеден во победа

ИнтерНаполи оди во Фиренца овој викенд за да игра на осиромашената Фиорентина. Во меѓувреме Јувентус се наоѓа во Милано каде го очекува Дерби д’Италија. Бјанконерите изгубија на Џузепе Меаца минатата сезона, а нивните противници, Интер многу се подобрија под водство на Лучијано Спалети. Освен тоа на првиот меѓусебен дуел сезонава во Торино резултатот беше 0:0, па тоа уште повеќе ги загружува навивачите не Јуве. Ривалството на овие две екипи секогаш гарантира интензитет, а овој пат влоговите се подеднакво високи. Како што Јуве планира да остане пред Наполи, Интер треба да победи за да направи чекор поблиску до пласман во Лигата на шампионите за прв пат од 2012 година. Интер загуби само еднаш дома оваа сезона и може да се пофали со одлични резултати против најдобрите екипи во Серија А.

Икарди крајно мотивиран пред овој дуел

Мауро Икарди кој на 30 натпревари има 26 гола сега е крајно мотивиран. Постигнува гол на два меча по ред и сака да му докаже на селекторот на Аргентина дека направи грешка што не го повика за настап на СП во Русија. Неговата форма, одличните игри на Интер во дербијата сезонава и желбата за пласман во Лигата на Шампиони направи коефициенот за единица да опаѓа од минута во минута. Најдобриот коефициент за победа на Интер го нуди Coinbet24 и е 3.15.

А на Икарди ќе му биде многу полесно овој пат, со оглед на тоа што кај Јуве ќе недостига најдобриот дефанзивец Киелини. Можеби токму поради тоа коефициентот за победа на Јувентус расте и во Coinbet24 е 2.42.

Јувентус сепак има добра сезона, а победите над екипи како “Наполи”, “Лацио”, “Спарс” и “Реал Мадрид” на гости се големо предупредување за Интер. Поради тоа коефициентот 3.10 за нерешен резултат во Coinbet24 изгледа доста привлечно.

Наш предлог:

Победа на Интер или реми @ 1.57 во Coinbet24

Да паднат помалку од 2.5 гола @ 1.65 во Coinbet24

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*