Дерби на денот: Шалке – Дортмунд, анализа и предлог тип

Шалке - Борусија Дортмунд

Ова е секогаш еден од најчувствителните и најжестоките дербија во германскиот фудбал. Двете екипи се одамна завојувани, а завојувани се и нивните навивачи. Ова е дерби во секоја смисла на зборот, со голема борба и на теренот и на трибините.

Директен дуел за второто место и пласман во Лигата на Шампиони

Овој пат дербито ќе биде уште поголемо, бидејќи двете екипи допрва треба да обезбедат пласман во Лигата на шампионите. Тие знаат дека победата за било која екипа на овој меч ќе им го загарантира второто место на табелата зад лидерот Баерн Минхен. Со тоа ќе биде и загарантиран пласманот во Лигата на Шампиони.

Шок поразот во Хамбургер минатиот викенд беше најлош можен начин Шалке да се подготви за овој натпревар. Фудбалерите на овој тим беа исфрлени од нивниот ритам кој долго време го држеа на високо ниво. Сега ќе биде интересно да се види, дали домаќините ќе можат брзо да се вратат од шокот и тоа против еден од своите најголеми ривали.

И покрај тој пораз, Шалке се чини дека има психолошка предност над Дортмунд, откако во првиот круг сезонава се вратија од 4:0 и мечот заврши 4:4. Победата на Дортмунд од 3:0 над Штудгард минатиот викенд беше добредојдена за тимот, кој игра топло-ладно во последно време. Прво имаа серија од 4 меча без победа, а во дуелот со Баерн Минхен пред две кола беа понижени губејќи со 6:0.

Тренерот на Дортмунд, Петер Стогер загуби само еднаш во лигата откако го презеде тимот, но фудбалот во Дортмунд е премногу хаотичен и се потпира на индивидуален квалитет, а не на цврста рамка. Спротивно на тоа, Шалке како состав нема таленти како Дортмунд, но тие се држат цврсто до шемата на 32-годишниот Доменико Тедеско. Неговата стратегија, допринесе за голема хомогеност во екипата, а неговиот карактер ја подигна хармонијата меѓу фудбалерите.

Букмејкерите се предомислуваат

Букмејкерите се предомислуваат. Прво коефициентот беше поголем за победа на Шалке, но сега е израмнет или помал. За нивна победа во 10Bet ќе добиете коефициент 2.65, додека за Дортмунд е 2.75 во истата обложувалница. За реми во истата обложувалница ќе добиете коефициент 3.45. Сепак многу подобра опција е да се одигра на голови и тоа на повеќе голови. Коефициентот за Над 2.5 гола е 1.88, додека за Гол Гол е 1.71.

Наш предлог:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.71 во 10Bet

Да паднат Над 2.5 гола @ 1.88 во 10Bet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*