Марсеј – Лајпциг: Ќе се одбрани ли Лајпциг на пеколниот Велодром !?

Марсеј - Лајпциг

Во четврток се играат ¼ финалните натпревари во Лигата на Европа. Во еден од понеизвесните дуели играат Марсеј – Лајпциг. Германците славеа на првиот дуел на домашен терен, но во Франција ќе имаат тешка задача да ја одбранат предноста од еден гол.

Марсеј и покрај поразот, најавува пласман во следната рунда

На Марсеј им недостигаа некои клучни играчи на првиот натпревар и иако загубија со 1:0 благодарение на одличниот гол на Тимо Вернер, тие одиграа одлично. Луиз Густаво, кој помина една деценија играјќи во Германија во Хофенхајм и Волфсбург, играше како стопер како да го прави тоа целата своја кариера. Заедно со него, тинејџерот Бубакар Камара додаде уште поголема жестокост.

Сепак, проблем беше неефикасноста, бидејќи Марсеј не успеа да искористи неколку добри можности за гол. Буна Сар ја погоди пречката, а шанси имаа и Лукас Окампос и Димитри Пајет. Со оглед на тоа што Лајпциг постигна три гола во победата во Наполи од 3:2 и поведе во Зенит во елиминациите, се прашуваме дали неуспехот на Олимпик Марсеј да постигне барем еден гол ќе ги чини скапо. Нерешениот резултат против Монпеље изминатиот викенд не дава голема надеж, иако страстната домашна публика ќе стори се што е можно на Веледром да ги поттикне и мотивира домаќините.

Одличниот напаѓач Флоријан Тавин сеуште се бори со повреди, како и напаѓачот Роландо. Исто така и бековите Стив Манданда и Адил Рами дефинитивно ќе бидат надвор од стројот.

Лајпциг покажа дека на гости може да одигра подобро, отколку дома

Иако сезоната за Лејпциг беше во голема мера успешна, во четврт-финалето поразот на домашен терен од 1:4 против Баер Леверкузен во понеделникот дојде во лошо време. Лајпциг имаше навистина очаен меч. Не дека тимот изгледаше лошо на терен, напротив статистички беше добар но попусто кога головите ги даваше Леверкузен. Уште потрагично беше тоа што Лајпциг поведе на тој меч со 1:0.

Сепак, една работа што треба да се знае за оваа млада екипа на Лајпциг е нивната способност да се вратат брзо од неуспесите и брзо да научат од нив. Тие, исто така одиграа одлично далеку од дома во Европа. Тие победија во Неапол, одиграа нерешено во Санкт Петербург, а во Лигата на Шампионите го урнаа Монако во Франција.

Одличниот Наби Кеита се жали на повреда и тешко дека ќе настапи на овој меч. Дури и доколку настапи, не се знае дали ќе може да даде 100% од своите можности. Но капитенот Вили Орбан е на располагање за овој меч, откако беше суспендиран за првиот натпревар.

Марсеј благ фаворит според букмејкерите

Според букмејкерите Марсеј е благ фаворит на овој дуел. Најдобар коефициент за единица можете да најдете во Marathonbet2.35. За реми најдобар коефициент нуди истата обложувалница и тој е 3.80. Највисок коефициент за победа на Лајпциг е 3.04 и тоа во Pinnacle. Ако се знае дека двете екипи сакаат да постигнуваат голови и играат доста офанзивно, можете да размислите да одиграте и на повеќе голови.

Наш предлог:

Победа на Марсеј @ 2.35 во Marathonbet

Двете екипи да постигнат гол @ 1.59 во 10Bet

Да паднат Над 2.5 гола @ 1.73 во Marathonbet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*