Лига на Европа: Арсенал – ЦСКА Москва, анализа и предлог тип

Арсенал - ЦСКА Москва

Дуелот Арсенал – ЦСКА Москва можеби не е дерби на ¼ финалето во Лига на Европа, но привлекува големо внимание. Ова можеби е последна шанса з Арсен Венгер, но секако е последна за тимот кој сака во Лигата на Шампиони следната сезона. Освен тоа, отворена е и интересна дебата ширум Европа, дли како победник ќе излезе искуството или младоста и полетноста.

Арсенал целосно фокусиран на Лигата на Европа

Откако Арсенал ги загуби шансите за пласман на првите четири позиции во Премиер Лигата, целосно се насочи кон Лигата на Европа. Впрочем, ова натпреварување е последната шанса за тимот да обезбеди пласман во Лигата на Шампиони следната сезона. Причината не е само Лигата на Шампиони, туку и конечно освојување на европски трофеј под водство на Арсен Венгер, нешто што тој досега не успеа да го направи. Арсенал го загуби финалето на Купот на УЕФА од Галатасарај во 2000 година и отпадна пред финалето на Лигата на шампионите во 2006 година против Барселона. Сега тимот е во одлична форма, врза 4 победи во низа од кои две во Лигата на Европа против Милан. Реално ЦСКА Москва е далеку послаб од Милан, па затоа Арсенал е голем фаворит.

Искуство или младост !?

Секогаш постои дебата за тоа дали искуството може да компензира со недостаток на темпо. Брзината на мислата наспроти брзината на ногата. Судирот во четврток на Емирати ќе биде интересна студија на ваков случај. Последната тројка на ЦСКА ги содржи близнаците Березутски, Василиј и Алексеј, на возраст од 35 години, а ќе им се придружи 38-годишниот Сергеј Игнашевич. Оние тројца заедно имаат и 279 настапи за Русија. Сепак, сите тројца се потпираат на добро позиционирање, наместо на ред и вој пат ќе имаат голем проблем со брзината на фудбалерите на Арсенал.

ЦСКА може до гол во Лондон

Сепак ЦСКА мора да се почитува. Тие победија на последните четири натпревари, вклучувајќи ја и мошне импресивната победа од 2:3 во Лион. Во Лигата на шампионите тие беа на двапати совладани од Манчестер Јунајтед во групната фаза. Но тоа сега не мора да значи ништо. Едно нешто што вреди да се има на ум е тоа дека ЦСКА постигна гол во пет меча од Лигата на шампионите, а сега постигнаа осум гола во последните три дуели.

Наш предлог:

Победа на Арсенал @ 1.34 во Marathonbet

Двата тима да постигнат гол @ 2.20 во Unibet

Лаказет да постигне гол @ 2.40 во 10Bet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*