Ла Лига: Најава, анализа и предлог типови

Ла лига

Шампионот на Шпанија е веќе познат, а се скоро познати и учесниците на европската сцена во следната сезона.

Ла Коруња – Малага – 0-2 @ 1.62 во 10Bet

Дуел на двете екипи од дното на табелата. Малага успеа да победи во последното коло против Виљареал и издвои бод од кај Селта. Но сепак тоа е премалку за да се спасат од елеминација. Ла Коруња вече одамна не прославила победа и ова е последна шанса за спасување за нив. Ќе биде неизвесно, но веруваме дека ќе има мал број на голови.

Алавес – Хетафе – 0-2 @ 1.47 во 10Bet

Домаќинот уште не обезбедил опастанок, но не е премногу загрозен, па евентуалната победа ќе му ги реши проблемите. Слично е и со Хетафе, кој исто така нема императив резултат, но се работи за екипа која постигнува малку голови, па не веруваме дека нешто сега ќе промени.

Селта – Севиља – 1 @ 2.15 во Unibet

Андалузијците ќе се обидат да го направат невозможното во Минхен, да ја неутрализираат предноста од Баерн. Секако тоа не изгледа лесно изводливо, но Севиља нема што да изгуби. Селта со победа би фатила приклучок со екипите кои се борат за излез во Европа.

Бетис – Еибар – 1 @ 2.25 во 10Bet

Домаќинот е хит на првенството, а имаат две врзани победи зад себе. Веруваме во трета, бидејќи му стигнува Еибар кој веќе четири кола не знае за успех. И Бетис сака во Лига Европа, а со новите три бода потполно ќе би се вклучил во трка.

Барселона – Леганес – 3+ @ 1.41 во 10Bet

Каталонците направија голем чекор во полуфиналето од Лигата на шампионите, но и покрај убедливата победа, нема да се опуштат на гостувањето во Рим. Затоа би можелее малку да се опуштат против Леганес кој знае да биде доста незгоден во гости. Коефициентот за победа на Барселона е мал, но за 3 или повеќе голови е поволен.

Леванте – Лас Палмас – 1 @ 1.90 во Unibet

Многу важна средба за борба за опстанок. Домаќинот е во многу подобра ситуација и бега од гостите за 7 бода. Ако тоа го гледаме, Леванте и бод да земе е доволно за нив, но сметаме дека ќе триумфираат и ќе ја отклонат дилемата за патување во Сегунда. Тимот од Канарските острови ја прокоцка својата шанса уште порано.

Реал Мадрид – Атлетико Мадрид – 1 @ 1.74 во Unibet

Директна борба за вицешампионска титула. Атлетико има четири бода повече, па и нерешено им одговоара, додека Реал мора да победи, ако сака да заврши барем на втората позиција на крајот од сезоната. Двата тима се уморни од натпреварувањето во Европа, но Реал има повеќе време да се опорави после сјајното издание во Торино. Веруваме во победа на домаќините.

Реал Сосиедад – Џирона –  Г.Г @ 1.76 во 10Bet

Џирона е во подобра форма, а Сосиедад го смени тренерот поради слабите резултати. Гостите би можеле сезоната да ја завршат со учество во Лига Европа, а тоа би било над сите очекување. Малку потфрлија во последното коло кога ремизираа дома со Алавес, па тој кикс би можеле да го надокнадат во Сан Себастијан.

Валенсија – Еспањол – 1 @ 1.50 во 10Bet

„Лилјаците“ повторно рушат се пред себе, па не би требало да имаат поголеми проблеми против другиот тим од Барселона. Низата од четири победи би можела да продолжи, а Валенсија го чека резултатот од мечот во Мадрид, кој им е многу значаен. Ако тоа не се случи ним им е најважно да ја задржат четвртата позиција, а реално многу се блиску до целта.

Виљареал – Атлетик Билбао – Г.Г @ 2.05 во Unibet

„Жолтата подморница“ успеа да изгуби и од последнопласираната Малага во минатото коло. Од ЛШ се аопростија, но сепак им претстои борба за Лига Европа. Билбао нема да успее ниту во тоа, па наредната сезона ќе се фокусираат на домашното првенство. Очекуваме по еден гол на двете страни.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*