Ла Лига: Најава, анализа и предлог типови

Ла лига

После европските возбудувања се враќаат националните првенства,а после ова коло следува репрезентативна пауза. Во Шпанија е на програмата 29.коло во кое нема вистинско дерби, но има неколку интересни и важни натпревари.

Леванте – Еибар 0-2 @ 1.64 во Unibet

Домаќинот се уште некако ја држи главата над вода, но ако продолжи со поразите, може да се случи да падни во зоната за испаѓање и таму да остане до крајот на првенствата. Со победата минатото коло на гостувањето кај Гетафе ја прекунаа катастрофалната серија од 11 натпревари без триумф, па Еибар доаѓа во вистински час. Иако на Леванте овој меч му е многу поважен, не сме убедени во триумф на тимот од предградието на Валенсија, пологично ни е да одиграме на мал број голови, бидејќи не веруваме дека ќе има повеќе од два.

 Ла Коруња – Лас Палмас 1 @ 1.77 во 10Bet

Дуел на давеници во Ла Коруња! Поразениот полека ќе почне да ги пкува куферите за Секунда, а лесно може да се случи ремито да ги турне двата тима во провалија. Заједно, овие два тима немаат победи во скоро 20 натпревари, но црната низа е сепак пократка кога е Лас Палмас во прашање. Минатото коло Депортиво беше поразен во Џирона, додека Лас Палмас доживеа непријатен пораз од Виљареал. Поради тоа сметаме дека домаќинот е фаворит во ово дуел. Во првата полусезона Ла Коруња славеше како гостин на Канарските острови и сега е фаворит на Ријазор.

Валенсија – Алавес 1 @ 1.47 во 10Bet

Кризата дефинитивно помина во Валенсија.. Екипата се врати на победите и се е поблиску до примарната цел, пласман во Лигата на шампиони. Алавес иако моментално е на 16-то опстанокот не се доведува во прашање, пред се поради големиот заостаток на тимовите од зоната за испаѓање. Валенсија е четврта, му дише во врат на Реал и сигурни сме во победа на овој меч.

Реал Сосиедад – Гетафе Т12+ @ 1.76 во 10Bet

Екипата од Сан Себастиан е фаворит со незгодниот Гетафе. Домаќинот победи само еднаш во последните пет кола, па немаат ни теоретска за излез во Европа. Гостите се на средината на табелата, па не гледаме причина да има многу голови, веруваме дека има барем два во гостинска мрежа.

Бетис – Еспањол Т12+ @ 2.15 во 10Bet

„Зелените“ од Севиља имаат добра сезона. Во случај на неколку добри резултати до крајот на сезоната, не е исклучено и изглез во Европа. Еспањол го реши проблемот околу опстанувањето, а не веруваме дека имаат некоја поголема амбиција. Бетис е поблиску до победа во овој меч, а како се ефикасни во последно време, веруваме дека ќе постигнат барем два гола.

Леганес – Севиља – ГГ @ 2.00 во 10Bet

После големиот успех на Олд Трафорд, Севиља сега мора да се насочи кон домашното првенство, а тоа не е лесно, Колку им беше важен натпреварот против Манчестер покажува и фактот дека лесно загубија минатото коло од Валенсија. Леганес ќе се задоволи со опстанок, а за тоа ќе им требаат уште неколку бодови. Ке имаат шанса да освојат некој бод и против Севиља, но играта на голови е пореален епилог.

Барселона – Атлетик Билбао 3+ @ 1.45 во Unibet

Каталонците се на чекор до титулата, одлично играат во Европа, но прашање е дали навивачите ќе бидат задоволни само со прво место во Шпанија. Затоа Барселона до крајот на првенството повеќе внимание ќе обрнува на ЛШ. Сега на Камп Ноу им доаѓа Билбао и домаќинот е голем фаворит, па очекуваме многу голови.

Селта – Малага 1 @ 1.44 во Unibet

Малага буквално веќе се прости од Примера и веќе се обидува да направи база за следната сезона во Секунда. Селта не е во добра форма, губи на гости, но победува на домашен терен, па веруваме дека ќе продолжи таа низа. Екипата од Виго нема да игра во Европа следната сезона и тоа меѓу навивачите е оценето како неуспех.

Виљареал – Атлетико Мадрид 2 @ 2.10 во 10Bet

Ако Барселона не беше толку доминантна во домашното првенство, сигурно Атлетико сериозно би се вклучил во борбата за титулата. „Жолтата подморница“ успеа лесно да победи на гостувањето кај Лас Палмас минатото коло. Да се погодат голови кога игра Атлетико е скоро невозможно, па затоа се определуваме за победа на гостите кои се со квалитетен состав.

Реал Мадрид – Џирона 4+ @ 1.64 во Unibet

Мадриѓаните се опростија од титулата во првенстовото и по секоја цена ќе сакаат по трет пат да го подигнат европскиот пехар. До завршницата во Европа ќе мора да ја одработат рабтоата и во Примера. Сега игра со Џирона, која важи за едно од најпријатните изненадувања оваа сезона. Каталонците доаѓаат на Бернабе со желба да се претстават на најдобар начин, бидејќи немаат други грижи. Нашиот предлог е голем број на голови во дуелот на двете исклучително напаѓачки екипи.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*