Лацио – Јувентус: Најава, анализа и предлог тип

Лацио - Јувентус

Лацио ќе биде домаќин на Јувентус оваа сабота на стадионот Олимпико во Рим. Двата тима одиграа полуфинални натпревари во Купот на Италија во текот на изминатата недела. Лацио доживеа елиминација од Милан на пенали. Од друга страна, старата дама се пласираше во финалето откако ја елиминира Аталанта.

Лацио игра топло-ладно, Јуве не знае за пораз

Откако нивниот сон за трофеј сезонава е разбиен минатата недела, фудбалерите на Лацио целосно ќе се фокусираат на Серија А. Ги очекува тешка битка против Јувентус кој е во одлична форма. Јуве е непоразен во последните 19 натпревари, освојувајќи 16, а три меча завршија нерешено од кои два во Лигата на Шампионите.

Од друга страна, Лацио или врзува порази во серија, или победи. Ѕака откако имаа 5 меча без победа во кои забележаа 4 порази, врзаа три победи по ред, за во овој дуел да влезат по елиминацијата од Купот од Милан. Екипата на Симоне Инзаги сега се надева дека ќе го надмине нивниот пораз во Купот и ќе се извади освојувајќи бодови против старата дама.

Меч кој може да реши многу дилеми за двете екипи

За Јувентус, овој меч значи многу. Јуве едноставно мора да слави победи како би одржал чекор со Наполи за шампионската титула. Лидерите во Серија А, Наполи уживаат во нивната голема победничка низа, а момците на Алегри сакаат да останат во чекор со нив.

Во меѓувреме, Лацио има само бод предност пред Интер, а два бода повеќе од Рома екипи кои се директни нивни конкуренти за пласман во Лигата на Шампиони. Тоа значи дека ситуацијата кај римјаните е речиси иста како онаа кај Јувентус. Овој натпревар може да се покаже како клучен за една од двете екипи, бидејќи победникот ќе биде многу блиску до целта, а поразениот ќе биде многу подалеку.
Регистрирај се на 10Bet

Имобиле или Дибала

Имобиле е водечки стрелец во Серија А. Најдобриот италијански напаѓач во моментов сега има 23 гола оваа сезона, со само 24 настапи за Лацио. Тој е неверојатна атлета и е доста познат по своите уникатни голови и способноста да постигне гол од најмала шанса. Јувентус ќе мора да спроведе посебна тактикита или стратегија против него и да ја зајакне својата одбрана за да го спречи овој фудбалер да дојде до шанса. Меѓутоа дури и доколку го спречат да биде слободен во шеснаесеттикот, тоа нема да значи празна мрежа за нив бидејќи Имобиле има и 8 асистенции зад неговото име.

24 годишниот Дибала е несомнено најважен играч за Јувентус. Аргентинскиот напаѓач има 14 гола во своите 20 настапи за клубот сезонава. По повредата поради која пропушти шест натпревари одигра 30 минути во предходните два меча. Сега во отсуство на повредените Игуаин и Бернардески, се очекува да го започне мечот. Дибала е доста мотивиран и сака што побрзо да ја врати својата форма, а со добар перфоманс против Лацио задачата ќе биде речиси исполнета.
Регистрирај се на Unibet

Јуве е фаворит, но …

Мечот е од исклучителна важност за двата тима. Двете екипи не смеат да си дозволат пораз, непосакувана варијанта би била и поделба на бодовите, додека победа би била одлична опција. Според квалитетот Јуве е поблиску до победа и коефициентот за нивна победа е 2.20 во 10Bet. За реми коефициентот е 3.30, додека за победа на Лацио е 3.50 во Unibet. Сепак ако се земе во предвид важноста од мечот за двете екипи, веројатно подобро е да избегнете типување на конечен победник. Подобра варијанта е да одиграте на голови, а ние очекуваме ефикасен меч.

Наш предлог:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.95 во 10Bet

1 Trackback / Pingback

  1. Викенд за уживање, дерби натпревари низ цела Европа – Kladenje.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*