Лацио – Селтик: Римјаните сакаат одмазда за поразот во Глазгов

Лацио - Селтик

Лацио кој влезе во одлична форма во Серија А, сака одмазда за неочекуваниот за нив пораз во Шкотска против Селтик во минатото коло. Ќе следиме интересен меч, но очекувам и неизвесност. Сепак, Лацио е во поголема предност во однос на Селтик.

Лацио водеше, но Селтик со пресврт освои три бода на првиот меч

Екипата на Лацио предводена од Симоне Инзаги, пристигна во Глазгов пред две недели уверена дека ќе ги освојат трите бода. Но наместо тоа, се вратија во Италија без бодови при поразот од 2:1. Веројатно главна причина за поразот е потценувањето на Селтик. Точно е дека Лацио е поквалитетен тим, со поквалитетни индивидуи но тоа треба да се покаже на терен. На првиот меч тоа не беше случај. Освен тоа, Лацио водеше по првиот дел со 0:1, па целосно се ослободи во продолжението и Селтик направи целосен пресврт. Прво стреаше Кристи во 67-та минута, а тоа се покажа како вистински шок за фудбалерите на Лацио. Тие не возвратија на правилен начин, нивната игра се распадна па со голот на Џулиен во 89-та минута, Селтик дојде до трите бода.

Селтик важи за домаѓна екипа, но ќе има подршка и во Рим

Нил Ленон знае што прави со Селтик. Во шкотската Премиершип се наоѓаат на првото место со ист број на бодови како и Ренџерс, но со подобра гол разлика од својот ривал. Во Лигата на Европа пак после четири кола се на лидерската позиција со две победи над Клуж и Лацио и реми против Рен. Но ова е само второ гостување за нив во групата, а на првото дојде и единственото реми. Не попусто Селтик важи за домашна екипа, каде е тешко да се совлада пред своите навивачи. Тоа ќе биде и најголем проблем за Ленон пред овој меч, но Селтик ќе има подршка и во рим бидејќи најавено е присуство на околу 3.000 навивачи од Шкотска.

Ленон беше непосакуван, но сега се вртат работите околу неговото име

Можеби назначувањето на менаџерот од Северна Ирска, Нил Ленон беше дочекано само како привремено решение и со многу негодувања, но тој направи нешто што не можеше да го направи неговиот предходник Брендон Роџерс. Тие се добро и се лидери и дома и во Европа и полека но сигурно навивачите го менуваат своето мислење, а Ленон добива се поголема подршка.

Хомогеноста на екипата е на високо ниво, а самоувереноста и вербата во своите квалитети е на беспрекорно ниво. Ленон важи и за голем тактичар, па неговите формации многу често се збунувачки дури и за неговите фудбалери. Па сега замислете колку може да ги збуни противниците. Од 4-3-3, Селтик во само еден момент се трансформира во 4-3-2-1 или во дефанзивна 4-1-4-1, а тоа досега донесе одлични резултати, особено во Европа. Сега на овој меч, веројатно Ленон ќе извади некое изненадување за Инзаги, но би требало Селтик да биде подефанзивен со 4-1-4-1 или пак со уште подефанзивна 5-4-1, но не заборавајте дека главна одлика на оваа екипа е трансформацијата.

Поразот од Селтик ги разбуди фудбалерите на Инзаги

Екипата од Рим не ја започна сезоната според посакувањата, па и според своите амбиции, како во Серија А така и во Лигата на Европа. Но токму поразот во Шкотска од Селтик како да ги разбуди фудбалерите на Инзаги. Од тој пораз, Лацио врза три победи по ред во Серија А и тоа против екипи кои претендираат за високите позиции во Серија А. Прво дојде победата на гости кај Фиорентина со 1:2, па убедливиот триумф над секогаш незгодниот Торино со 4:1, за минатиот викенд Лацио да слави победа на гости кај Милан со 1:2. Од таа гледна точка, поразот во Глазгов можеби е добредојден за нив и може да се покаже како пресвртница во сезонава.

Но тие резултати се во домашниот шампионат, а сега треба да се пренесат и во Европа каде Лацио сака да остане што подолго. Имаат два порази од Селтик и Клуж и победа над Рен. Со победа на овој меч ќе се израмнат со Клуж и ќе бидат блиску до целта, но со пораз ќе се одалечат од елиминациските натпревари. Затоа нема сомнеж дека Лацио ќе нападне, а реално има поквалитетен тим од Селтик и се наоѓа во добра форма. Освен тоа, Инзаги сака одмазда за поразот во Шкотска.

Наш предлог:

Победа на Лацио @ 1.67 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*