Бундеслига 25-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Бундеслига

25-то коло во Бундеслигата ни носи доста интересни средби. Дербито ќе се одигра во последниот саботен термин помеѓу Лајпциг – Борусија Дортмунд. Освен овој меч, има уште неколку кои директно одлучуваат во битката за опстанок или во битката за излез во Европа.

Менхенгладбах – Вердер – ГГ @ 1.77 во 10Bet

Ова е дуел на две екипи кои имаат спротивни амбиции сезонава. Менхенгладбах се бори за пласман во Европа, а Вердер за опстанок. Во предност на овој дуел е домаќинот, но ако се погледне формата на екипите, таа е на страната на Вердер. Вердер на последните 11 средби има само три порази и полека излага од опасната зона, за разлика од Менхенгладбах кој по серијата од 4 порази, конечно славеше победа во минатото коло.

Аусбург – Хофенхајм – ГГ @ 1.74 во 10Bet

Ова е директен дуел за пласман во европските натпреварувања следната сезона. Двете екипи се една до една на табелата со ист број на бодови и евентуалниот победник од овој меч ќе биде многу блиску до исполнување на целта. Интересно, двете екипи имаатпо 8 победи, порази и ремија, а и двете екипи ги играат едни од поефикасните дуели сезонава во Бундеслигата. Нема причина да не очекуваме ефикасен дуел или голови и на двете страни и овој пат.

Ајнтрахт Франкфурт – Хановер – 1 @ 1.80 во 10Bet

Тимот од Франкфурт сезонава е најголемо изненадување во Бундеслигата. Тимот има неверојатна сезона и над сите очекувања. Тренерот Нико Ковач одлично ги склопи коцките во екипата која има одлична енергија и голема хомогеност и хармонија помеѓу играчите. Тимот е на 4-то место и ќе се обиде да го зачува како би обезбедил пласман во Лигата на Шампиони. Од друга страна, Хановер е на средината на табелата сеуште со шанси за пласман во Европа, но според квалитетот заостанува од своите конкуренти.

Хамбургер – Мајнц – Х2 @ 1.65 во Unibet

Домаќинот е а 17-то, а Мајнц на 16-то место на табелата и затоа ова е дуел од голема важност и за двете екипи. Победникот од овој меч ќе добие голем мотив за продолжување на сезоната, додека поразениот ќе ја продолжи агонијата. Можеме да очекуваме тврд натпревар без многу голови, но ако судиме според квалитетот на екипите поблиску до победа е гостинот.

Шалке – Херта – 1 @ 1.69 во 10Bet

Победа на Шалке е императив за нив од овој меч. Тимот е на третото место, но бега само со два бода во однос на шестиот тим на табелата. Трката за пласман во Лигата на Шампиони ќе биде крајно интересна и неизвесна, а доколку Шалке сака да остане конкурент до крајот ќе мора да слави победи на натпреварите како овој. Херта е на средината на табелата без големи амбиции сезонава. Секако дека ќе се обиде да стигне до победа, но мотивот и квалитетот е на страната на Шалке.

Волфсбург – Баер Леверкузен – 3+ @ 1.86 во 10Bet

Волфсбург има тешка сезона. Оваа екипа има само 7 порази но попусто кога не знае да победува, забележувајќи само 4 победи досега, наспроти 13 нерешени средби. Тоа е доволно само за 15-то место, што значи борба за опстанок. Леверкузен пак игра одличен фудбал сезонава. Тимот е напаѓачки ориентиран и по поразот во минатото коло од Шалке не смее да си дозволи губење на бодови кај Волфсбург. Двете екипи мораат да нападнат, а кога се игра напаѓачки доаѓаат и головите.

Лајпциг – Борусија Дортмунд – 3+ @ 1.65 во 10Bet

Стигнавме до дербито на колото во Бундеслигата. Дуел на две екипи кои сезонава играа во Лигата на Шампиони, а европската елита е целта и оваа сезона. Разликата помеѓу двете екипи на табелата е само 3 бода во корист на Дортмунд и затоа ова е важен дуел за двете екипи. Во многу подобра форма е Дортмунд кој нема пораз во последните 9 средби во сите натпреварување. Од друга страна Лајпциг игра топло-ладно но има пад во формата и три порази во серија, два во Бундеслигата и еден во Лигата на Европа. Сепак очекуваме еден крајно неизвесен и интересен меч, но очекуваме и голема ефикасност.

Келн – Штудгард – 0-2 @ 1.79 во Unibet

Келн е печен за испаѓање од Бундеслигата. Иако формата на екипата е во подем, Келн сеуште е последен на табелата со само 17 бода. Едноставно на Келн не му оди сезонава. На неколку натпревари беше многу блиску до бодови, но немаше среќа, а таа ќе му биде потребна доколку сака опстанок. Сепак во овој меч влегува во големо расположение по победата над фаворитот Лајпциг минатото коло на гости со 1:2. Штудгард по враќањето во Бундеслигата има за цел опстанок и досега добро му оди, а на овој меч ќе биде задоволен и со реми иако е во серија од три победи по ред.

Фрајбург – Баерн Минхен – 2-2 @ 1.81 во Unibet

Се знае кој е кој на овој натпревар. Фрајбург нема што да бара на овој меч. Баерн Минхен по киксот во минатото коло и ремито без голови со Херта дома, ќе направи се за да се врати на победите, а тимот на Фрајбург е како створен за освојување на трите бода. Двојката е со мал коефициент па можете да одиграте Дупла победа, или пак некој тип со победа на Баерн која би ви донела поголем коефициент.

1 Trackback / Pingback

  1. Тикет на денот (сабота, 03.03.2018) – Kladenje.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*