Викенд за уживање, дерби натпревари низ цела Европа

Дерби натпревари

Каков само викенд не очекува. Викенд кој ќе им ги исполни апетитите на сите фудбалски љубители, викенд на дерби натпревари ширум Европа. Три дербија во Серија А, по едно во Англија, Шпанија, Германија … Едноставно, викенд за уживање.

Серија А

Лацио – Јувентус – ГГ @ 1.95 во 10Bet

Лацио - ЈувентусВо сабота на програмата има два дерби меча. Поголемо внимание привлекува дуелот на Олимпико во Рим помеѓу Лацио и Јувентус. За двете екипи овој меч значи многу. Јувентус мора да слави победи како би одржал чекор со Наполи за шампионската титула. Лидерите во Серија А, Наполи уживаат во нивната голема победничка низа, а момците на Алегри сакаат да останат во чекор со нив. Во меѓувреме, Лацио има само бод предност пред Интер, а два бода повеќе од Рома. Токму тие две екипи се директни нивни конкуренти за пласман во Лигата на Шампиони. Тоа значи дека ситуацијата кај римјаните е речиси иста како онаа кај Јувентус. Овој натпревар може да се покаже како клучен за една од двете екипи, бидејќи победникот ќе биде многу блиску до целта, а поразениот ќе биде многу подалеку.

Наполи – Рома – 1 @ 1.59 во 10Bet

Наполи - РомаВторото дерби во сабота во Серија А е меѓу Наполи и Рома. Ова е на некој начин “мало дерби”, но дуел кој привлекува големо внимание. За Наполи напишавме и погоре, тимот е лидер и му беда 4 бода на Јувентус. Дококу слави на овој меч ќе би многу блиску до шампионскиот трофеј. Рома се бори за пласман во Лигата на Шампиони и е блиску до целта. Да не пишуваме премногу. Она што важеше за дуелот помеѓу Лацио и Јуве, важи и за овие две екипи и тоа во буквална смисла. Сепак на овој меч фаворитот е домаќин и затоа очекуваме бодовите да останат во Неапол.

Милан – Интер – ГГ @ 1.84 во Unibet

Милан - ИнтерТешко е викендов човек да се одлучи кој меч ќе биде поинтересен за следење, но сепак јасно е кое е најголемо дерби овој викенд и тоа не само во Италија, туку и во Европа. На програмата е дербито Дела Мадониа помеѓу Милан и Интер кое е едно од најстарите гратски дерби натпревари. Двете екипи имаат сосем спротивна сезона. Интер беше одличен на стартот и играше неверојатно, но во моментов е во катастрофална форма. Од друга страна, Милан и покрај големите инвестиции беше очаен на стартот. Но сега, Милан под водство на Гатузо нема пораз во 2018 година и игра во голема форма. Сепак, попусто е да трошиме време на формата на двете екипи, кога таа речиси никогаш не го одлучува победникот на нивните меѓусебни дуели. На послените нивни четири средби во Серија А, паднале вкупно 16 гола, а тоа з анас е доволно за да веруваме во ефикасен меч и продолжување на таа традиција.

Премиер Лига

Манчестер Сити – Челзи – 1 @ 1.65 во 10Bet

Манчестер Сити - ЧелзиДербито во Англија викендов ќе се одигра во недела. Манчестер Сити е домаќин на Челзи и е голем фаворит за победа. Сити на некој начин веќе ја има осигурано шампионската титула бидејќи има дури 16 бода предност од вториот тим на табелата. Челзи пак е на 5-то место и ќе има исклучително тешка задача да обезбеди Лига на Шампиони и следната сезона. Тимот на Гвардиола на последните два меча на два пати го победи Арсенал со по 3:0, еднаш во финалето на Купот и еднаш во лигата. По овој меч играат со Базел во Лигата на Шампиони, но немаат потреба да се штедат против Челзи бидејќи имаат предност од 0:4 од Швајцарија. Чдлзи пак загуби минатото коло од Манчестер Јунајтед на гости, а овој пат ги чека уште потешка задача со многу подобар тим.

Ла Лига

Барселона – Атлетико Мадрид – ГГ @ 1.80 во 10Bet

Барселона - Атлетико МадридВо недела ќе се одигра и дербито на колото во Шпанија, каде Барселона е домаќин на Атлетико Мадрид. Барса е неверојатна сезонава и по киксот минатото коло против Лас Палмас сега има неверојатна шанса да го реши прашањето за шампионот. Атлетико има 8 победи по ред, која од која поимпресивна со одлични напаѓачки перфоманси. Атлетико е и единствен конкурент за титулата на Барса, но разликата помеѓу нив е 5 бода. Пред двете екипи е судбоносен меч. Реми ќе ја направи сезоната интересна, победа за Атлетико ќе значи супер интересна сезона, додека победа за Барса ќе значи шампионска титула. Кога во прашање е традицијата, таа вели голови и на двете страни и ние ќе веруваме во неја.

Бундес лига

Лајпиг – Борусија Дортмунд – 3+ @ 1.65 во 10Bet

Лајпциг - Борусија ДортмундЛајпциг е домаќин на Борусија Дортмунд во дербито на 25-то коло на Бундеслигата. Ова е дуел на две екипи кои сезонава играа во Лигата на Шампиони, а европската елита е целта и оваа сезона. Разликата помеѓу двете екипи на табелата е само 3 бода во корист на Дортмунд и затоа ова е важен дуел за двете екипи. Во многу подобра форма е Дортмунд кој нема пораз во последните 9 средби во сите натпреварување. Од друга страна Лајпциг игра топло-ладно но има пад во формата и три порази во серија. Два во Бундеслигата и еден во Лигата на Европа. Сепак очекуваме еден крајно неизвесен и интересен меч, но очекуваме и голема ефикасност.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*