Арсенал – Ливерпул: Топџиите сакаат одмазда, Клоп вели друг пат !!!

Арсенал - Ливерпул

Уште пред да почне викендов ќе следиме голем дерби дуел. 19-то коло во Премиер Лигата стартува со дербито Арсенал – Ливерпул. Меч на две офанзивни екипи, екипи кои по традиција играат ефикасно и меч кој вистинските љубители на фудбалот не смеат да го пропуштат.

Топџиите бараат одмазда

Домашната форма на Арсенал е единствената светла точка во тимот сезонава. Тие забележаа осум победи од девет меча, наспроти еден пораз сезонава на Емирати.

Нивните гостувања пак се со катастрофални сезонава со само 2 победи, 3 ремија и 4 порази. Еден од најтешките порази сезонава се случи токму од Ливерпул кога во месец август Арсенал загуби со 4:0. Арсен Венгер сигурно тој пораз ќе го искористи како мотивација, бидејќи Топчиите имаат за цел повторно да уживаат во домашната удобност. Импресивните резултати на домашните дуели на Арсенал вклучуваат победа од 2:0 над Тотенхем, но тие на второто дерби сезонава на Емирати доживеаа пораз од Манчестер Јунајтед со 1:3. Ова е трето домашно дерби сезонава за тимот и сите надежи се освојување на трите бода.

Црвени во одлична форма

Додека во Арсенал има јасна форма кога играат дома и катастрофални резултати на гости, на Ливерпул му е сеедно каде игра сезонава. Тие имаат ист број на бодови, по 17 и дома и во гости.

Откако доживеаа мизерен пораз од 4:1 на Вембли од Спарс, Ливерпул игра одлично. Иако се случија киксови со ВБА и Евертон играјќи нерешено Ливерпул имаше четири неверојатни меча во Премиер Лигата 4:1 (Вест Хем), 3:0 (Стоук), 5:1 (Брајтон) и 4:0 (Борнемут). Тоа е гол разлика од 16:2 што ги прави Црвените најефикасна екипа во последните неколку недели во Премиер Лигата и екипа со најдобра форма. Клоп се чини конечно најде рецепт да ја зацрвсти одбраната, а од друга страна не изгуби ништо кога во прашање е офанзивата.

Арсенал е фаворит, но не се игра против Ливерпул сезонава

Арсенал е фаворит според букмејкерите. Коефициентот за нивна победа е 2.58 во 1xBet. За реми коефициентот е 3.70, додека за победа на Ливерпул во 1xBet коефициентот е 2.82.

Топџиите последен пат го победија Ливерпул со 4:1 во април 2015 година. Од тогаш Венгер нема успех против Црвените. Одкако Клоп го презеде Ливерпул, оваа екипа има едно реми и три победи и тоа на последните три меча. Токму под водство на Клуп Ливерпул постигна 14 гола, а прими 7 гола од Арсенал

Во овие мечеви е и оној од минатата сезона на кого сите се сеќаваат, 3:4. Тогаш водеше Арсенал со 1:0, но Ливерпул поведе со 1:4, за мечот да заврши со 3:4.

Арсенал не можеше да ги сопре напаѓачите на Ливерпул, а сега знаејќи ја формата на Мо Салах ќе имаат можеби најтешка задача. Венгер најави дека мечот против Манчестер ќе им биде поука. Тогаш Јунајтед поведе со 2:0 во раната фаза од мечот, па Арсенал иако во продолженија имаше огромна доминација не успеа да се врати во мечот. Тоа од друга страна значи дека Венгер веројатно ќе биде претпазлив на овој дуел во раната фаза од мечот.

Играјте на голови

Четирите средби помеѓу Венгер и Клоп беа крајно ефикасни. На тие средби паднаа по 6, 7, 4 и 4 гола. Ливерпул се наоѓа во неверојатна форма и е многу ефикасен, па би било најдобро да се одигра со Над 2.5 гола со коефициент 1.50 во 10Bet. Многу привлечен за нас е и коефициентот 2.40 во 1xBet за Над 3.5 гола. Сигурна варијанта е да одиграте и Двете екипи да постигнат гол, но коефициентот за тоа е мал и е 1.47 во 10Bet.

Ќе биде ли сопрен Салах ?

Апсолутно никаква причина нема за да не го вклучиме Мо Салах во опциите за обложување на овој меч. Особено што коефициентот за тоа дека тој ќе постигне гол е 2.10 во 1xBet. Египќанецот има веќе 20 гола оваа сезона, 14 во Премиер Лигата (два повеќе од Хари Кејн), а тој постигна гол против Арсенал во првиот нивни меч оваа сезона.

Садио Мане сака да игра против Арсенал и постигна три гола на три меча против Топџиите откако се пресели во Ливерпул. Клоп го одмараше против Бурнемут и тој е одлично подготвен за оваа средба. Коефициентот дека Мане ќе даде гол е 3.50 во 10Bet.

Филип Кутињо, исто така игра одлично. Тој постигна два гола во победата на Ливерпул од 4:3 на Емирати минатата сезона, а игра со доста голема слобода во последно време. За него коефициентот е 2.85 во 1xBet.

За Арсенал, најдобриот стрелец Александар Лаказет е фаворит за постигнување на гол со коефициент 2.10. Но тој се наоѓа во лоша форма во последно време и би бил ризик да се игра на него, со оглед на малиот коефициент. Ист коефициенто како него има и Санчез, но сепак според нас подобро е да се одигра на фудбалер на Ливерпул.

Наш предлог:

Да паднат над 2.5 гола @ 1.50 во 10Bet

Двете екипи да постигнат гол @ 1.47 во 10Bet

Мо Салах да постигне гол @ 2.10 во 1xBet

3 Trackbacks / Pingbacks

  1. Арсенал – Ливерпул: Топџиите сакаат одмазда, Клоп вели друг пат !!! - Sportski
  2. Тикет на денот ( сабота, 22.12.2017 ) – Kladenje.mk
  3. Успешна серија на тимот на Класење.мк: Погодени анализите и Тикетот на денот – Kladenje.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*