Копа Либертадорес: Светот не можеше да посака поголем дуел во финалето од Бока Јуниорс – Ривер Плата

Копа Либертадорес

Доцна вечерта во среда од 21:00 часот очите на целокупната светска фудбалска јавност ќе бидат вперени кон Јужна Америка. Се игра големото финале на панданот на Лигата на Шампиони на овој континент – Копа Либертадорес. Во финалето ќе играат две аргентински екипи и тоа Бока Јуниорс – Ривер Плата.

Јасно е дека ќе не очекуваат супер интересни две пресметки. Велиме две пресметки бидејќи во Копа Либертадорес и во финалето се игра двомеч. Ова е едно од најголемите дерби дуели во светот, а кога овие две екипи играат во едно вака големо финале на едно од најдобрите фудбалски натпреварувања, тогаш е јасно дека овие дуели ќе бидат едни од највозбудливите оваа година, гледано од сите можни аспекти.

Навивачите вршат притисок над Бока Јуниорс

Патот на Бока до финалето не беше лесен. Тие во групата беа заедно со Јуниор, Палмеирас и Алијанса Лима пред да го исфрлат Либертад. Потоа се сретнаа со бразилски Крузеиро кого лесно го поминаа, за во финалето да елиминираат уште еден бразилски тим Палмеирас, со кого играа и во групната фаза. Тие ја немаат освоено Копа Либертадорес од 2007 година, а навивачите одамна бараа од тимот трофеј од ова натпреварување. Тоа само по себе значи дека притисокот е голем, влогот е уште поголем. Тоа ќе беше така без разлика кој ќе беше нивниот противник во финалето, но со оглед на противникот сега сите притисоци се уште поголеми.

Скелото си го остварува планот

Бока Јуниорс не игра баш добро во домашниот шампионат оваа сезона. Тие се наоѓаат на 8-то место со 5 победи и по три ремија и порази. Играат топло ладно во аргентинската Супер лига, но затоа во Копа Либертадорес се одлични. Скелото кој ги предводи од клупата имаше јасна цел уште пред неколку месеци, а тоа беше титула во Копа, а потоа титула дома. Едната цел е речиси остварена, а во Аргентина се поминати само 11 кола, така да се чини дека планот не е неостварлив.

Бока Јуниорс - Ривер Плата

Ривер сака реприза од 2015 година

Во меѓувреме, последниот вкус на успехот во Копа Либертадорес, Ривер Плата го почуствува во 2015 година. Но и покрај тоа што титулата ја освоија пред три години, тие се многу далеку од своите големи ривали по бројот на освоени титули во ова натпреварување. Во групата беа одобри од Санта Фе, Емелек и Фламенго, завршувајќи први со три победи и три ремија. Следеше дуел со Расинг Клуб, па двомеч со Индепендиенте. Во полуфиналето  прво дома загубија од минатогодишниот финалист Гремио, но потоа славеа на гости и обезбедија пласман во големото финале.

Ривер лошо започна во домашниот шампионат

Слично како и Бока, така и Ривер има катастрофален старт на сезоната во домашниот шампионат. Впрочем, Ривер е уште полош од Бока и се наоѓа на 10-то место со по 4 победи и нерешени средби и со два порази. Сепак, истото што важеше за Бока, важи и за Ривер. Сезоната е на самиот почеток, а влогот во Копа Либертадорес е голем и за оваа екипа, па јасно е дека целосното внимание во оваа фаза од сезоната беше насочено токму кон континенталното натпреварување.

Гаљардо е и предност и проблем за Ривер Плата

Најголема предност за Ривер Плата треба да биде нивниот тренер Марчело Гаљардо. Тој му ја донесе титулата на тимот и во 2015 година и добро знае како е да се игра финале. Сепак, Гаљардо нема да биде присутен на клупата на Бомбонера во сабота. Него му е забранет влез заедно со екипата во поттрибинскиот простор, а забранети му се и сите контакти со својот тим на стадионот, откако беше казнет за време на полуфиналниот натпревар против Гремио.

Во последните 15 меча, само еднаш победила домашната екипа

Веројатно сите размислуваме на единица. Се игра финале и тоа во двомеч, па предноста која една од екипите би ја забележала на домашен терен би имала големо значење. Но тешко е да се одигра на победа на домаќинот кога меѓусебе играат овие две екипи, а кога ќе се погледне традцијата. Имено, од 2015 година Бока и Ривер меѓусебе имаат одиграно 15 натпревари во сите конкуренции, а за сето тоа време само еднаш победил домашниот тим. Во прашање е победата на Ривер со 2:0 во 2017 година. Останатите 14 мечеви завршили со реми или победа на гостинот. Ова само по себе е уште еден доказ, дека овој меч е тешко да се погоди на конечен победник.

Сепак и покрај тоа букмејкерите предност му даваат на домашниот тим за кого коефициентот е 2.50. За реми коефициентот е 2.90 во 1хBet, додека за победа на Ривер Плата коефициентот во истата обложувалница е 3.20.

Наш предлог:

Победа на Бука или реми @ 1.35 во 1хBet

Прво полувреме нерешено @ 1.90 во 1хBet

Под 2.5 гола @ 1.43 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*