Светско клубско првенство: Гремио – Пачука, анализа и предлог тип

Гремио - Пачука

Победниците на Копа Либертадорес и КОНКАКАФ, бразилски Гремио и мексиканска Пачука во вторник ќе бијат битка за место во финалето на Светското клубско првенство. Гремио – Пачука, дуел со многу голем влог и поради тоа јасно е дека можеме да очекуваме возбудлив и неизвесен меч помеѓу две моќни екипи.

Гремио е фаворит за победа

Гремио за прв пат настапуваат на Светско клубско првенство, а тоа го заслужија со неодамнешната победа во финалето на Копа Либертадорес. Совладан беше Ланус од Аргентина со вкупни 3:1, доволно да да се стане шампион на Јужна Америка, што е огромно достигнување. Фудбалерите на Ренато Гаучо од тоа финале, одиграа само еден меч и тоа против Атлетико-МГ и загубија со 4:3. Но со мислите повеќе беа на овој шампионат. Тие веќе од финалето целосно се насочени кон овој настап, гледајќи дека веќе немаат шанси за освојување на бразилската титула. Немаат шанси и покрај сегашната четврта позиција на табелата. Тоа значи дека оние што ќе започнат на овој дуел со Ланус ќе бидат свежи. Досега овој тим прикажа неверојатни игри сезонава и тоа е доволна причина за да ја има фаворитската улога.

Проблем за Пачука е заморот и исцрпеноста

Пачука по четврти пат учествува на Светското клубско првенство. Но сега очекувањата одат дотаму што во Мексико се очекува екипата да стане прва од КОНКАКАФ зоната која ќе стигне до трофејот. Реално, очекувањата се преголеми и веројатно нереални. При последниот настап во 2010 година Пачука не стигна ниту до полуфиналето. Освен тоа тие пред неколку дена со судни маки успеаа да ја елиминираат мароканската екипа Видад Казабланка која беше претставник од Африка. Пачука славеше дури по продолженијата со 1:0, откако по 90 минути резултатот беше 0:0. Поради тоа и заморот кај Пачука ќе биде многу поголем з аразлика од Гремио и тоа ќе биде голем проблем за мексиканците.

Хонда е движечка сила, но нападот е очаен сезонава

Уругваецот на клупата на Пачука, Алонсо форсира стандардна формација 4-4-2 или пак 4-3-3, во зависност од противникот. На овој меч веројатно ќе игра со првата варијанта иако секако дека е можна промена во поофанзивната варијанта доколку мечот не се одвида според планот. Најпознат фудбалер на тимот е јапонецот Хонда. Тој на големо изненадување на сите се пресели во Мексико, откако помина дури 4 години во Милан. Токму Хонда е движечката сила на екипата и речиси сите напади поминуваат низ него. Проблемот на Пачука е реализацијата. Сезонава екипата игра многу слабо, се наоѓа на 12-то место во Мексико со постигнати 23 гола на 17 меча. Најдобар стрелец е Гузман со 8 гола, но проблемот е тоа што овој фудбалер е дефанзивец. Тоа само по себе говори за проблемите со реализацијата на мексиканците.

Наш предлог:

Победа на Гремио @ 1.80 во 1xBet

Двете екипи да постигнат гол @ 2.25 во 1xBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*