Викенд на дерби натпревари во Европа

Крајно интересен и возбудлив викенд ги очекува фудбалските фанови. Викендов ќе ни понуди три големи дербија, едно во Серија А и две во Премиер Лигата. Во Италија меѓусебе ќе играат одличните сезонава Јуве и Интер. Во Англија, ќе се одиграат едни од најдобрите гратски дербија на островот: Ливерпул – Евертон и Јунајтед – Сити.

ЈУВЕНТУС – ИНТЕР

Сабота, 09.12.2017, 20:45 часот, стадион: Allianz Stadium ( Торино )

Јувентус - ИнтерАко некој пред сезоната кажеше дека во дербито на 16-то коло Интер како првопласиран ќе гостува кај Јувентус, ќе предизвикаже насмевки. Сепак тоа е реалност во овој момент. Интер е лидер во Серија А, а Јувентус е на третото место со разлика од два бода. Разликата не е голема, но Интер игра неверојатна сезона под водство на одличниот Спалети. Овој стратег ги вклопи коцките на неверојатен начин и од сегашна гледна точка, на дофат е дури и шампионската титула. Јуве од друга страна е одличен како и во предходните неколку сезони. Многумина проблемот го бараат во фудбалерите на тимот, но грешат. Проблемот на Јуве е што сезонава Серија А е многу посилна од предходните сезони кога им беше многу полесно да дојдат до титулата. Јуве е фаворит според букмејкерите и најголем коефициент за нивна победа нуди Marathonbet 1.76. За реми најдобар коефициент има во 1xBet 4.00. За победа на Интер најдобриот коефициент е 5.15 и тоа во 10Bet.

ЛИВЕРПУЛ – ЕВЕРТОН

Недела, 10.12.2017, 15:15 часот, стадион: Anfield ( Ливерпул )

Ливерпул - ЕвертонОва е едно од најголемите и најстарите дерби натпревари во Англија. Битката за Ливерпул секогаш нуди интересни, неизвесни средби со многу борба, како на теренот, така и на трибините. Така ќе биде и овој пат, без разлика што Ливерпул има многу подобра сезона од гратскиот ривал. Тимот на Клоп се наоѓа во извонредна форма и е во серија од 9 меча без пораз. Во ова дерби Ливерпул ќе влезе во одлична атмосфера по победата од неверојатни 7:0 над Спартак Москва во Лигата на Шампиони. Евертон имаше огромни амбиции сезонава. Тимот вложи доста пари во нови засилувања, но досега разочара. Сепак конечно виедлив е напредок во играта и формата на екипата. На меѓусебните мечеви на овие две екипи, сите овие информации се неважни и речиси секогашп пресудуваат нијанси. Сепак Ливерпул славеше на последните три дербија, а и овој пат е многу поблиску до победа со коефициент 1.31 во Pinnacle. За реми најдобар коефициент има во Unibet 6.20. За победа на Евертон коефициентот е доста висок, а највисок е во Pinnacle 11.38.

МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД – МАНЧЕСТЕР СИТИ

Недела, 10.12.2017, 17:30 часот, стадион: Old Trafford ( Манчестер )

Јунајтед - СитиМногу поголемо внимание во Англија викендов предизвикува второто градско дерби, она во Манчестер. Двете екипи од овој град сезонава имаат шампионски амбиции. Двете екипи се на првите две места на табелата но Сити има предност од 8 бода. Тоа смао по себе говори за формата на тимот на Гвардиола кој првиот пораз сезонава го претрпе во средата од Шајхтор во Украина во Лигата на Шампиони. Сепак, Гвардиола на тој меч ротираше со тимот и поразот не треба да загрижува премногу. И Мурињо ротираше со составот, но Јунајтед славеше победа над ЦСКА Москва. Дефинитивно ова ќе биде интересен меч, а ќе биде и многу интересно да се гледа тактичката битка меѓу Мурињо и Гвардиола. Според букмејкерите Јунајтед иако домаќн е аутсајдер со коефициент 3.40 во 1xBet. За реми во истата обложувалница има највисок коефициент и тоа 3.60. За победа на Сити највисокиот коефициент е 2.23 во Marathonbet.