Сабота – ден на градски дерби натпревари: битки за Рим, Лондон, Мадрид (најава и анализа)

Дерби натпревари

Викендов се играат еден куп дерби натпревари низ Европа. Поточно сабота е денот Д во неколку градови на стариот континент. Ќе се бијат битки за Рим, Лондон и Мадрид каде на програмата се најголемите градски дерби натпревари, а интересен меч ќе биде и оној помеѓу Наполи и Милан. Токму затоа направивме една кратка најава на овие дерби натпревари и ги избравме највисоките коефициент и од понудите на онлајн обложувалниците.

РОМА – ЛАЦИО  

Сабота, 18:00 часот, Стадион: Stadio Olimpico ( Рим )

Рома - ЛациоМожеби најголемото дерби ќе се одигра во Рим, помеѓу Рома и Лацио. За нивниот ривалетит не треба премногу да се трошат збороти. Овие две екипи се ривали децении наназад, а тој ривалитет стана симбол на градот кој буквално е поделен кога играат овие две екипи меѓу себе. Затоа ќе се насочиме кон моменталната ситуација. Двете екипи се една до друга на табелата. Лацио е на 4-то место, а Рома е на 5-то со разлика од само еден бРоод. Двете екипи играат одлична сезона и над сите очекувања. Рома во преодниот рок остана без некои од најдобрите фудбалери, но наместо да се почуствува пад, Рома продолжи со исто темпо како и лани. Лацио пак се потпре на истиот костур и не погреши, па изгледа воигран до перфекција и тоа е огромна предност на оваа екипа. Дефинитивно ќе следиме еден доста интересен и неизвесен меч, а ако и веруваме на традицијата ова треба да биде и ефикасен меч. Според букмејкерите Рома е фаворит а најголемиот коефициент за нивна победа го нуди Marathonbet и е 2.33. За реми најдобар коефициент има во Bet3653.50, а за победа на Лацио во Pinnacle и е 3.29.

Тип: Двете екипи да постигнат гол @ 1.52 во 10Bet


НАПОЛИ – МИЛАН

Сабота, 20:45 часот, стадион: Stadio San Paolo ( Неапол )

Наполи - МиланАко првото дерби во Серија А е најпривлечно викендов, дуелот помеѓу Наполи и Милан би требало да биде најмалку неизвесен. Наполи е во далеку подобра форма од Милан. Се наоѓа на првото место на табелата со 10 победи и две ремија. Од друга страна Милан игра под сите очекувања и тотално разочара сезонава. Тимот се наоѓа на 7-то место на табелата и има дури 5 порази досега. Наполи е апсолутен фаворит за победа. Во тимот владее одлична кохезија, воиграноста е одлична, а нападот е еден од поефикасните во Европа со 32 дадени гола. Милан и покрај огромните вложувања во преодниот рок, не успеа да пронајде вистински голгетер и тоа е најголемата мака на тимот. Без расен стрелец не може да се очекува освојување на титула, а токму тоа беше целта на екипата сезонава. Наместо тоа, сега Милан ќе се моли да обезбеди барем Лига на Шампиони, но и тоа ќе биде тешко барем од денешна гледна точка. За победа на Наполи коефициентот е 1.45 во 10Bet. Најголе коефициент за реми нуди Marathonbet 4.90, додека најголемиот коефициент за победа на Милан можете да гонајдете во истата обложувалница и е 7.40.

Тип: Над 2.5 гола @ 1.53 во Bet365


АРСЕНАЛ – ТОТЕНХЕМ

Сабота, 13:30 часот, стадион: Emirates Stadium ( Лондон )

Арсенал - ТотенхемУште едно гратско дерби ќе следиме овој викенд, но дерби за Лондон. Дуелите помеѓу овие две екипи секога предизвикуваат големо внимание, па така е и овој пат. Сезонава овие две екипи ќе водат битка за пласман во Лигата на Шампиони следната сезона, бидејќи битката за титулата е далеку и за двете екипи. Во предност е екипата од северниот дел на Лондон, Тотенхем кој е на 3-то место на табелата и е една од најкомпактните екипи во Премиер Лигата. Арсенал и Венгер конечно го одврза кесето во преодниот рок, но тоа се покажа повторно како неуспешен обид да се вратат славните денови на тимот. Досега Арсенал забележа 4 порази и ќе биде среќен доколку обезбеди пласман во елитата на Европа следната сезона. Овој пат играат на домашен терен и се чини дека тоа е единствената предност за Арсенал. Сепак букмејкерите им даваат предност на домаќините со коефициент 2.50 во Unibet. Најголем коефициент за реми има во истата обложувалница и е 3.60. За победа на Тотенхем најголемиот коефициент е 2.90 и е во 10Bet.

Тип: Двете екипи да постигнат гол @ 1.56 во 10Bet


АТЛЕТИКО МАДРИД – РЕАЛ МАДРИД  

Сабота, 20:45 часот, стадион: Wanda Metropolitano ( Мадрид )

Атлетико Мадрид - Реал МадридДека сабота е ден на дерби натпревари, на гратски дерби натпревари доказ е и мечот помеѓу Атлетико и Реал. Ако може да се најде екипа која секогаш му создава проблеми на Реал Мадрид, секако после Барселона, тоа е Атлетико. Екипата на Симеоне е една од ретките со позитивен скор против Реал во последните неколку години. Така на последните 15 меѓусебни средби Атлетико има 6 победи, Реал Мадрид има три победи, а три средби завршиле нерешено. Проблемите на Реал со Атлетико лесно можат да продолжат и сега, бидејќи кралевите играат топло – ладно сезонава. Двете екипи имаат ист број на бодови и го делат третото место на табелата и овој меч е важен и за едните и за другите. Најдобро би било, овој дуел да го избегнете на вашите тикети. Фаворит очекувано е кралскиот тим со коефициент за победа од 2.30 во Bwin. За реми најдобар коефициент е 3.66 во Marathonbet, а за победа на Атлетико е 3.20 во Unibet.

Тип: Под 2.5 гола @ 1.95 во Bet365

1 Trackback / Pingback

  1. Рома - Лацио во битка за Рим: најава, анализа и предлог тип - Kladenje.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*