Дерби на ден: Челзи – Арсенал, анализа и предлог тип

Челзи е домаќин на Арсенал во дербито на 5-то коло на англиската Премиер Лига. Ова ќе биде трет меч помеѓу овие два тима за само месеципол, откако прво одиграа пријателски натпревар во кој Челзи славеше со 3:0, па во финалето на Комјунити Шилд, Арсенал се реваншираше со победа на пенали. Очекуваме интересен и неизвесен меч и покрај тоа што челзи е поголем фаворит за освојување на трите бода.

Арсенал со трета најслаба одбрана во Премиер Лигата

Арсенал тргна катастрофално оваа сезона и по првите три натпревари прими 8 гола, а конечно ја зачува мрежата во победата минатиот викенд на Боурнемут со 3:0. Таа победа дефинитивно беше добредојдена за екипата на Венгер, но сеуште има многу неодговорени прашања околу оваа екипа. Одбраната на тимот е катастрофална и покрај тоа што Венгер се надеваше дека со ангажманот на Колашинац ќе реши многу проблеми во својот тим кога во прашање е дефанзивата. Досега само Вест Хем (10) и Боурнемут имаат примено повеќе голови во Премиер Лигата оваа сезона од Арсенал (8). Единствено добро е што нападот функционира добро, а новото засилување вредно 52.7 милиони фунти Лаказет, полека но сигурно ја наоѓа својата форма од минатите сезони кога беше еден од најдобрите стрелци во Европа во дресот на Лион. Конечно Арсенал врза две победи во низа ако во предвид се земе и победата над Келн во четвртокот во Лигата на Европа, која беше извојувана со пресврт. По првиот дел Келн водеше со 0:1, но Арсенал на крајот славеше со 3:1, што секако е добра најава за продолжението од сезоната.

Санчес конечно подготвен за цел меч

Арсен Венгер конечно може да смета на Алексис Санчез кој е спремен да одигра 90 минути. Чилеанците кој долго време чекаше трансфер, на крајот остана во тимот но не беше најподготвен на стартот на сезоната и ги пропушти првите натпревари на Арсенал. Досега играше на три меча но ниту еднаш не одигра цел натпревар, а според најавите Санчес најверојатно, ќе биде на местото на Дани Велбек, со што Венгер конечно ќе ги спои Санчез и Месут Озил зад првиот напаѓач Александар Лаказет.

Челзи се наоѓа во топ форма

Челзи се врати брзо по поразот на отворањето на сезоната од Барнли со три импресивни победи над едни од најдобрите екипи во Премиер Лигата Тотенхем и Евертон, како и високата победа пред неколку дена во Лигата на Шампионите над Карабах со 6:0. Предвидувањата беа дека Челзи ќе има многу потешка сезона од лани, бидејќи сега екипата ќе игра на два фронта но Конте со потезите ова лето во трансфер периодот, како и со стартот на сезоната го демантира тоа. Челзи игра убав фудбал, Конте паметно ги ротира фудбалерите и доколку овој тим продолжи со ова темпо повторно ќе има одлична сезона.

Мората ќе биде клучот на успехот на Челзи

Додека сагата околу Диего Коста се смирува, неговата замена Алваро Мората има импресивен почеток на неговата кариера во Челзи. Досега овој фудбалер постигна 3 гола на 4 меча и веќе ја истакна кандидатурата во борбата за прв стрелец во Премиер Лигата. Интересно е тоа што Алваро Мората е првиот играч во историјата на Премиер Лигата кој успеал да постигне гол во првите два домашни натпревари одиграни за својот нов тим, а доколку погоди и против Арсенал, неговиот рекорд долги години ќе остане на врвот.Како игра Арсенал сезонава во одбраната, тешко дека ќе успее да го сопре Мората.

Букмејкерите му даваат преголеми шанси на Челзи

Букмејкерите му даваат многу поголеми шанси за победа на Челзи но ние не би се сложиле со нив во целост. Не дека Челзи не е фаворит на овој меч, но овој дуел е пред се дерби, гратско дерби во кој најчесто одлучуваат моменти, а не составите и формата на фудбалерите. Затоа заклучокот е дека коефициентот за победа на Челзи 1.80 е премал за да се ризикува. За реми во бет365 ќе добиете коефициент 4.00, додека коефициентот за победа на Арсенал е дури 4.60 во бет365. Поради тоа многу подобро е да се одигра на голови на овој меч.

Наш предлог:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.58 во бет365

Алваро Мората да постигне гол @ 1.90 во бет365

2 Trackbacks / Pingbacks

  1. Дерби на денот: Челзи – Арсенал, анализа и предлог тип - Sportski
  2. Дерби на денот: Челзи – Арсенал, анализа и предлог тип - Таратур

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*