Арсенал – Челзи: Ковид паниката во Арсенал, голема шанса за Челзи во лондонското дерби

Арсенал - Челзи

Големото лондонско дерби е на програмата во недела во рамки на втрото коло од новата сезона во Премиер лигата. Мечот Арсенал – Челзи се игра на стадионот „Емирати“, а во него Челзи е голем фаворит како никогаш преходно.

Ковид паника во тимот на Артета

Сега е веќе потврдено дека „болестите“ на Пјер-Емерик Аубамејанг и Александар Лаказет минатата недела всушност беше КОВИД-19, а освен овие двајца во Арсенал има уште еден позитивен фудблер. Паниката е веќе на високо ниво во екипата, но и во целата Премиер Лига. Сепак, тестовите на останатите фудбалери се негативни, па Артета колку толку ќе може да постави солиден тим.

Сепак, имајќи 22 удари без да ја пронајде мрежата против Брентфорд, отсуствата на Аубамејанг и Лаказет ќе бидат голе удар за офанзивата на Арсенал.

Но тоа не е единствениот проблем на Артета чиј тим стартуваше со шокантен пораз од новиот прволигаш Брентфорд со 2:0.

Многумина веруваа дека сезоната без европски фудбал би имала корист за Арсенал во домашниот шампионат, а во тоа е убеден и Артета велејќи дека сезоната за нив ќе биде полесна за разлика од конкурентите.

Како и да е, додека незадоволните поддржувачи на екипата се подготвуваат да се вратат на Емирати, Арсенал може да се утеши со фактот дека тие забележаа победи во последните два домашни натпревари минатата сезона, иако беа против Брајтон и Вест Бромвич Албион.

Сите очекуваат деби за Лукаку

Челзи едноставно стигна до три бода во во првото коло против Кристал Палас на Патрик Виеира на Стемфорд Бриџ.

Слободниот удар на Маркос Алонсо претставуваше прекрасен начин да се отвори сезоната за „сините“, а тие го зголемија водството преку Кристијан Пулишиќ и Чалобах за конечни 3:0 – очекуван резултат за Европскиот шампион.

Одржувајќи го моментумот од нивната воодушевувачка, но сепак исцрпувачка победа над Виљареал во Суперкупот, Челзи веќе ја истакна кандидатурата за да ја земе круната од рацете на Манчестер Сити.

Освен тоа, сега засилени со неверојатниот Лукаку кој треба да дебитира за Челзи на овој меч, тимот изгледа уште посилно од минатата сезона и на секој противник ќе му биде тешко да се справи со офанзивата на тимот на Тухел.

Прогноза:

Победа на Челзи @ 1.87 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*