Анализа за 5-то коло на Бундес лигата: Ќе успее ли Шалке да го запре Баерн

Бундеслига

Во вторник исреда ќе се одиграат натпреварите од 5-то коло во германската Бундес лига. Неколку натпревари привлекуваат големо внимание, но дербито ќе се одигра во Гелзенкирхен каде Шалке е домаќин на Баерн Минхен. Домаќините се во одлична форма, додека Баерн игра многу потешко од очекувањата и овој меч ќе биде голем испит за нив и нивните можности оваа сезона.

Шалке – Баерн Минхен

Вторник 19-ти септември, 20:30 часот

Мини-кризата во Баерн Минхен по поразот во Бундес лигата од Хофенхајм имаше спектакуларен крај во саботата, кога баварскиот гигант ги започна годишните прослави на Октоберфест со стил и победа над Мајнц со 4:0. Џошуа Кимих имаше три асистенции и беше најдобар на теренот, а Роберт Левандовски постигна два гола и беше незапирлив за одбраната на Мајнц. Бесценетиот полјак сега веќе има постигнато 82 голови во 100 настапи за Баерн Минхен во Бундеслигата.

Сега Баерн се соочува со многу поголем тест. Тие гостуваат кај Шалке во рамките на 5-то коло, а оваа екипа под водство на новиот тренер Доменико Тедеско игра како препородена оваа сезона и забележа три победи и еден шпораз досега. Оваа форма на Шалке добива уште поголема тежина ако се знае дека Шалке победите ги забележа над Лајпциг, Штудгард и Вердер.

Баерн сепак е голем фаворит на овој меч, а за нивна победа коефициентот е само 1.40, за полувреме/крај 2-2 победа на Баерн ќе добиете коефициент 2.00, што е вреден за размислување.

Наш предлог:

Полувреме/крај 2-2 @ 2.00 во бет365


Мајнц – Хофенхајм

Среда 20-ти септември, 20:30

Хофенхајм има мешана сезона. Во Бундеслигата досега забележаа две победи и тоа едната над Баерн Минхен кога беа страшно добри во одбраната и решителни во нападот. Тие имаат и две нерешени средби во Бундеслигата, но меѓу овие натпревари имаат и тешка сезона во Европа. Прво беа на два пати поразени од Ливерпул во ЛШ, па минатата неела доживеаа пораз на домашен терен против Брага и покрај тоа што беа големи фаворити за победа. Сепак брзо се вратија од тој шок и одиграа 1:1 против Херта во неделата. Мора да се напомене дека тимот е значително послаб од минатата сезона, но повторно има силни фудбалери кои можат да играат против секоја екипа.

Треба да ни биде јасно дека и покрај се тимот предводен од Нагелсман има добар почеток во лигата, па не можеме да сфатиме зошто за нивна победа коефициентот е дури 2.60 и тоа против Мајнц кој во овој меч влегува со полна мрежа од Баерн. Мајнц загубија три од четирите натпревари сезонава и јасно е дека му треба време на новиот тренер Сандро Шварц да им ги пренесе своите идеи на играчите.

Мајнц загубија од новопромовираните Хановер и Штутгарт досега и иако нивните навивачи секогаш создаваат фантастична атмосфера на Опел Арената, тоа воопшто нема да го заплаши Хофенхајм.

Наш предлог:

Азиски хендикеп – Победа на Хофенхајм @ 1.90 во бет365


Херта Берлин – Баер Леверкузен

Среда 20-ти септември, 20:30

Баер Леверкузен беше многу добар во неделата, кога го совлада Фрајбург со 4:0 што значеше и нивна прва победа во лигата под водство на новиот тренер Хајко Хердлих. Сепак, вреди да се напомене дека Фрајбург беше многу лош на теренот и јасно е дека се уште има големи празнини во одбраната на Баер, кои ќе знаат да ги искористат подобрите тимови.

Херта беше поразена со 6:2 последен пат кога беше домаќин на Леверкузен, но тоа беше во средината на втората полусезона минатата сезона, а тренерот Дардаи секогаш ја започнува новата сезона подобро отколку што ја завршува. Херта победи на 13 од последните 20 домашни натпревари, а за време на викендот одиграа одличен меч и останаа непоразени кај Хофенхајм, на местото каде што шампионот Баерн Минхен беше поразен само една недела предходно.

По градиција овие две екипи играат натпревари со повеќе голови, па нема причина да не веруваме дка таа традиција ќе продолжи и овојпат.

Наш предлог:

Да паднат повеќе од 2.5 гола @ 1.85 во бет365


ФК Келн – Ајнтрахт Франкфурт

Среда 20-ти септември, 18:30 часот

Ова е најголемиот тест за Келн, а тренерот Питер Стогер се соочува со најголемиот предизвик од преземањето на клубот. Мајнц го изградија својот успех пред се поради одбранбената дисциплина и кохезијата во тимот, но сето тоа пропадна во вода по само 4 меча оваа сезона, а разочарувачкиот старт ја прели чашата минатиот викенд кога Мајнц загуби со 5:0 од Борусија Дортмунд. За прв пат во својата историја Келн ги загубија првите четири натпревари од сезоната, а покрај тоа оваа екипа има досега најслаба одбрана со 12 примени гола, или во просек по 3 примени гола по натпревар. Сепак нашите предвидувања се дека во среда ќе има реакција од оваа екипа. Сите добро знаеме колку фановите на овој тим го обожаваат Келн и тие ќе се обединат и ќе застанат зад тимот, создадавајќи пеколна атмосфера на Рејн Енерџи Стадионот.

Франкфурт, исто така, ќе сака да се опорави откако загуби дома од Аугсбург изминатиот викенд. Голем проблем за овој тим е што го немаат повредениот Марко Фабијан, а а ќе бидат и без уште неколкумина фудбалери.

Келн ги освои последните три домашни натпревари против Франкфурт и овој натпревар е идеален за Келн да ги освои првите бодови во сезонава.

Наш предлог:

Азиски хендикеп – Победа на Мајнц @ 2.00 во бет365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*