Квалификации за СП 2018: најава, анализа и предлог типови за групите А, Б и Х

По неколкумесечна пауза денес продолжуваат квалификациските натпревари за пласман на Светското фудбалско првенство што во 2018 година ќе се одржи во Русија. Денес на програмата се девет натпревари од групите А, Б и Х, а нашите очекувања се дека фаворитите ќе стигнат до победи.

ГРУПА А:

Бугарија – Шведска ( Stadion Vasil Levski – Sofija )

Ова и требало да биде еден доста интересен меч помеѓу две селекции кои сеуште имаат големи надежи за пласман на Светското Првенство. Шведска е лидер во оваа група со 13 бода и со само еден пораз од главниот фаворит Франција, додека Бугарија е на 4-то место со 9 поени, но и со победа над Холандија. Бодовите се важни и за двете екипи, Бугарија има предност поради домашниот терен, додека Шведска е поквалитетна селекција па затоа можеме да очекуваме еден доста интересен и неизвесен меч.

Двете екипи да постигнат гол @ 2.10 во бет365

Франција – Холандија ( Stade de France – Paris )

Дербито на денот ќе се одигра на Стад де Франс во Парис каде Франција ќе ја пречека Холандија. Овој дуел е од огромна важност и за двете репрезентација, бидејќи евентуалниот победник ќе биде многу блиску до пласман на СП, или пласман во баражот, додека поразениот значително ќе ги намали шансите за нешто такво. Франција сепак е во голема предност, има поквалитетен состав, игра во добра форма и покрај тоа што во мечот влегува по поразот од Шведска и игра на домашен терен. Холандија пак втори квалификации по ред игра на очаен начин и веќе доживеа два порази, еден од Бугарија и еден од Франција на домашен терен, па тешко е да се верува дека може да извлече позитивен резултат во Париз.

Победа на Франција @ 1.60 во бет365

Луксембург- Белорусија ( Stade Josy Barthel – Luxembourg )

Овој дуел ќе биде дерби на дното во групата А. Луксембург е на последното место со еден освоен бод, додека Белорусија и покрај големите очекувања во овие квалификации во оваа тешка група е на 6-то место со 5 освоени бода. Белорусите се далеку поквалитетен тим, но тоа не успеаа да го докажат на првиот меч на домашен терен со овој противник кога одиграа 1:1, па иако Луксембург се смета за еден од најголемите аутсајдери во Европа, многу често знае да изненади против посилни екипи. Белорусија е голем фаворит, но ние очекуваме дека контрите на домаќините барем еднаш ќе бидат успешни и ќе донесат гол во мрежата на гостите.

Двете екипи да постигнат гол @ 2.50 во бет365

ГРУПА Б:

Унгарија – Латвија ( Groupama Arena – Budapest )

И двете репрезентации се без шанси за пласман на едно од првите две места во групата, но домаќините ќе направат се на теренот за да ги освојат трите бода и да ја вратат вербата во себе, бидејќи во овој меч влегуваат по катастрофата во Андора и поразот од оваа аматерска репрезентација со 1:0. Латвија е последна во групата, а така ќе остане и по овој дуел бидејќи Унгарија е далеку поквалитетна селекција.

Победа на Унгарија @ 1.35 во бет365

Португалија – Фарски Острови ( Estádio do Bessa Século XXI – Porto )

Португалија е огромен фаворит и сигурно ќе ги освои трите бода против Фарски Острови и покрај големиот напредок на оваа селекција во последните 2-3 години. На првиот дуел помеѓу овие две селекции Португалија славеше со 6:0, а очкувањата се дека нешто слично ќе се случува и на овој натпревар.

Да паднат повеќе од 1.5 гола во првото полувреме @ 1.62 во бет365

Швајцарија – Андора ( Kybunpark – St. Gallen )

Домаќините како лидери во групата ќе ги пречекаат аматерите од Андора, кој пак во овој меч влегуваат по големиот триумф против Унгарија во минатото коло. Предходно оваа селекција одигра без голови против Фарски Острови и испиша фудбалска историја бидејќи прв пат на две средби по ред не доживеа пораз. Сепак на овој меч се знае кој е кој и прашање е само со колку гола во својата мрежа ќе си заминат гостите.

Да паднат повеќе од 1.5 гола во прво полувреме @ 1.50 во бет365

ГРУПА Х:

Кипар – БиХ ( GSP Stadium – Nicosia )

Домаќинот во овие квалификации и не е така лош, но сепак неговиот квалитет е далеку послаб од БиХ која сеуште има реални шанси за пласман барем на второто место во групата и овој меч е доста важен за нив. БиХ има само еден пораз во квалификациите и тоа од фаворитот Белгија, додека еднаш веќе славеше против Кипар со 2:0. Сите статистички податоци, квалитетот, важноста на бодовите и слично укажуваат на сигурна победа на гостите.

Победа на БиХ @ 1.55 во бет365

Белгија – Гибралтар ( Stade Maurice Dufrasne – Liège )

За овој натпревар нема што многу да се анализира. Белгија е апсолутен фаворит и прашање е само со колкава разлика ќе го добие овој меч. Сигурно на овој меч Белгија нема да настапи со најсилниот состав поради тоа што на 3-ти Септември ги очекува тешко гостување во Грција, но без разлика на тоа Гибралтар ќе си замине со полна мрежа голови.

Да паднат повеќе од 2.5 гола во прво полувреме @ 1.50 во бет365

Грција – Естонија (Georgios Karaiskakis Stadium – Pirej )

Грција е втора во групата Х со 12 бода, само еден повеќе од третопласираната БиХ која е единствен конкурент за втората позиција и пласман во баражот. Грција сеуште е без пораз во овие квалификации, а особено добро играат на домашен терен и не би требало да имаат посериозни проблеми против просечната репрезентација на Естонија која еднаш веќе ја совладаа во овие квалификации и тоа на гости со 0:2. Се освен победа на Грција би билоогромно изненадување.

Победа на Грција @ 1.40 во бет365
Да има помалку од 2.5 гола @ 1.50 во бет365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*