ТИП НА ДЕНОТ: (24.02.2022, 21:00 часот) БРАГА – ШЕРИФ ТИРАСПОЛ

Брага - Шериф Тираспол
Брага - Шериф Тираспол

Брага има тешка задача во реваншот од плејофот во Лигата на Европа со Шериф Тираспол во четврток навечер и треба да ја анулира негативата од 2:0, по првиот меч одигран во Молдавија.

Головите на крајот од двете полувремиња му дадоа на молдавскиот тим уште една неверојатна победа сезонава во Европа и тие сега имаат голема шанса да обезбедат пласман во следната рунда – нешто што никој не можеше да го предвиди пред сезоната.

Брага очекуваше лесна задача, но …

Пред минатонеделниот натпревар во Молдавија, шефот на Брага, Карлос Карвалхал, беше уверен дека ќе ги совлада противниците кои немаа одиграно официјален натпревар повеќе од два месеци – време во кое играа само пријателски дуели. Сепак, се случи спротивното. Брага загуби и покрај добрата игра со 2:0, резултат кој значително им ги намали шансите за прогрес. Брага имаше шанси но не ги искористи, а казната стигна од репрезентативецот на Луксембург, Себастиен Тил, по што пред крајот на мечот Адама Траоре ги постави конечните 2:0.

Со оглед на тоа што Брага победи на пет од нивните последни девет натпревари во сите натпреварувања, постои аргумент дека резултатот беше спротивен на очекувањата. И не само тоа, едноставно се беше на нивна страна – натпреварувачкиот ритам, квалитетот, искуството, дури и подобрата лига … но избраниците на Карвалхал се мачеа пред противничкиот гол. Е сега, Брага нема постигнато повеќе од два гола во оваа последна серија од девет меча, а сега ќе мора да го поправи тоа. Нивниот последен натпревар на гостувањето кај Тондела беше решен со голот на Рикардо Хорта во второто полувреме. Разновидниот плејмејкер сега има 17 голови во сите натпреварувања оваа сезона, а Карвалхал ќе се потпира на него и на овој меч.

Шериф е најголемо европско изненадување

Во време кога Брага се мачеше да слави над Тондела, Шериф уживаше во уште еден слободен викенд, бидејќи нивната домашна лига ќе продолжува на 28-ми Февруари. Јуриј Вернидуб природно би имал загриженост во врска со острината, со спремноста на неговите играчи пред првиот натпревар, но сега ќе има целосна верба дека тие можат да ја завршат работата во Португалија.

Дел од тој оптимизам ќе произлезе од четирите бода собрани од гостувањата кај Реал Мадрид, Интер и Шахтјор Доњецк во Лигата на шампионите. Жолто-црните избегнаа пораз и од Црвена звезда во Белгад и Динамо Загреб во квалификациските дуели за тоа натпреварување, истакнувајќи ја големината на задачата што ја чека Брага. Шерифот на овој меч е засилен со враќањето на Густаво Дуланто и Едмунд Адо откако ги одлежаа нивните суспензии, што значи дека екипата ќе биде и посилна од тој прв меч. Сепак и покрај тоа Шериф е аутсајдер на овој меч, но дури и да загуби, овој тим има поголеми шанси од Брага за пласман понатаму.

ТИП:

БРАГА – ШЕРИФ ТИРАСПОЛ – 1 @ 1.47 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*