Квалификации за СП 2018: најава, анализа и предлог типови за групите Ц, Е и Ф

Денес на програмата се вкупно девет натпревари од групите Ц, Е и Ф во рамки на квалификациите за пласман на Светското Првенство во Русија во 2018 година. Најинтересниот дуел ќе го одиграат Чешка и Германија, додека најнеизвесниот ќе се одигра во Словачка каде ќе гостува Словенија.

ГРУПА Ц

Чешка – Германија ( Eden Arena – Prag )

Овој дуел е еден од најинтересните во денешните натпревари од квалификациите за СП во Русија. Чешка и Германија имаат старо и големо ривалство, а нивните мечеви се секогаш интересни за следење. Сепак во последните неколку години чешкиот фудбал е во благ пад з аразлика од Германија која нема пораз на 24 натпревари по ред. И Чешка полека влегува во форма и нема пораз на 4 натпревари по ред, а во групата се наоѓа на 3-то место со реални шанси за пласман на втората позиција. Германците се лидери со максимални 6 победи и амбициите се до крајот на квалификациите да ги освојат сите можни бодови.

Победа на Германија @ 1.47 во бет365

Норвешка – Азербејџан ( Ullevål Stadion – Oslo )

Норвешка игра очајни квалификации иако имаше големи амбиции пред почетокот на натпреварите. Оваа селекција се наоѓа на предпоследнотоместо со само 4 бода по 6 натпревари и единствено позади нив е Сан Марино против кого ја забележаа единствената победа. Азербејџан пак е солиден, има 2 победи, едно реми и 3 порази и е на 4-то место, а на првиот дуел со Норвешка на домашен терен славеше победа од 1:0. Сепак Норвешка е далеку поквалитетна селекција и очекуваме да слави победа овој пат и конечно да се обиде да напредува на табелата.

Победа на Норвешка @ 1.57 во бет365

Сан Марино – Северна Ирска ( San Marino Stadium – Serravalle )

Се знае кој ќе ги освои трите бода на овој меч. Северна Ирска е втора на табелата со 4 бода предност пред Чешка и овој пат само ќе ја зголеми разликата. Сан Марино на 6 меча досега во овие квалификации прими 30 гола, а на првиот меч против Северна Ирска загуби со 4:0 и сигурно нешто слично ќе биде и овој пат.

Да паднат повеќе од 2.5 гола @ 1.44 во бет365


ГРУПА Е

Казакстан – Црна Гора ( Centralnyj Stadion – Aktobe )

Црна Гора ги игра најуспешните квалификации во својата историја и се наоѓа на второто место во групата со 10 бода, исто колку што има и третопласираната Данска. Црногорците имаа среќа да се паднат во една од полесните групи во овие квалификации и играат одлично досега и да не беа несреќните порази против Ерменија и Полска кој славеа победи иако беа надиграни од оваа селекција, сега ќе беа пред прагот на СП во Русија. Казакстан е просечна репрезентација, меѓутоа не смее да се потцени бидејќи фудбалот во оваа земја е во подем а за тоа доволно говорат и резултатите на Астана и Калмати во европските натпреварувања. Токму од овие две екипи доаѓаат најголем дел од репрезентативците од кои се очекуваше многу повеќе. Пласманот на последното место на табелата со две нерешени средби и 4 порази е разочарувачки, но тешко дека ќе можат да го исправат тоа против Црна Гора која на првиот меч во Подгорица славеше со 5:0.

Двете екипи да постигнат гол @ 2.00 во бет365

Данска – Полска ( Telia Parken – Copenhagen )

Данска е домаќин на Полска во најинтересниот дуел во групата Е. За двете селекции ова е доста важен меч бидејќи ќе разреши многу дилеми околу конечниот пласман. Полска е лидер со 16 бода, додека Данска го дели второто место со Црна Гора со 10 бода. Полска е во одлична серија и е благ фаворит на овој меч, но ако се земе во предвид резултатот од првиот меч на кој Полска славеше со 3:2, јасно е дека можеме да очекуваме офанзивна игра од двете страни.

Двете екипи да постигнат гол @ 1.85 во бет365

Романија – Ерменија ( Arena Națională – Bukurešt )

Домаќините се големи фаворити на овој дуел, иако Ерменија во овие квалификации покажа дека заслужува почит од фаворизираните тимови. Двете селекции имаат по 6 бода и го делат 4-томесто и се чини дека веќе ги имаат загубено шансите за пласман на второто место на табелата, но без разлика на тоа романците сеуште гаат надежи за пласман на СП. Романија славеше на првиот дуел против Ерменија на гости со 0:5, па тешко е да се верува дека ерменците ќе останат непоразени во Букурешт.

Победа на Романија @ 1.47 во бет365


ГРУПА Ф

Словачка – Словенија ( City Arena Trnava – Trnava )

Овој дуел привлекува најголемо внимание во групата Ф. Домаќините се на второто, додека гостите на третото место на табелата со само еден бод разлика и овој дуел ќе реши многу дилеми за тоа која селекција ќе биде поблиску до пласман на СП. Домаќините сепак се благи фаворити иако еден од двата порази во овие квалификации дојде токму од Словенија со 1:0. Словачка е офанзивна, Словенија е дефанзивна екипа и тешко е да се предвиди како ќе заврши овој меч, но не би требало да очекуваме премногу голови и на двете страни.

Да паднат помалку од 2.5 гола @ 1.55 во бет365

Литванија – Шкотска ( LFF stadionas – Vilnius )

И покрај големите очекувања Шкотска повторно игра слаби квалификации и е далеку од СП. Се наоѓа на 4-то место со 8 бода, 3 помалку од Словенија и 4 од Словачка и се надева дека со победа против Литванија и позитивен резултат од мечот Словачка – Словенија ќе се доближи до овие две селекции. Сепак тоа ќе биде тешко бидејќи шкотланѓаните на пвиот дуел одиграа нерешено со литванците дома. Сепак домаќините немаат никакви шанси за поголем напредок и тоа може да биде добра шанса за Шкотска.

Победа на гостинот @ 1.80 во бет365

Да паднат помалку од 2.5 гола @ 1.57 во бет365

Малта – Англија ( Ta’ Qali National Stadium – Attard )

Англија игра добри квалификации, се наоѓа на првото место со 4 победи и 2 нерешени средби и најверојатно директно ќе се пласира на СП. На овој меч е апсолутен фаворит за победа и прашање е само со колкава разлика ќе биде совладана селекцијата на Малта која нема освоени ниту еден бод досега.

Да паднат повеќе од 1.5 гола во првото полувреме @ 1.85 во бет365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*