Лига на Шампиони плеј-оф: најава, анализа и предлог типови за среда

Со денешните пет реванш натпревари од плеј-оф фазата на Лигата на Шампиони, ќе бидат познати сите учесници сезонава во групната фаза на елитното натпреварување. Не очекуваат доста интересни и неизвесни дуели а анализата од обложувачки аспект ќе ви помогне како на најдобар начин да ги вложите вашите пари.

ЦСКА МОСКВА – ЈАНГ БОЈС

VEB Arena ( Moskow )

ЦСКА Москва заврши голем дел од задачата на првиот дуел против Јанг Бојс во Швајцарија кога славеше победа од 0:1, по што ширум си ги отвори вратите за пласман во групната фаза на Лигата на Шампионите. Сепак резултатот не ја покажува вистинската слика на теренот, каде Јанг Бојс беше надмоќен и сеуште жали за тој пораз. Од друга страна играта на тој меч ги поттикнува швајцарците и им дава надеж дека доколку одиграат на исто ниво и во Русија можат да слават победа и да ја стигнат негативата од првиот меч. Главните луѓе на овој тим, стручниот штаб, фудбалерите и сите инволвирани лица во овој тим се насочени кон единствената цел во моментов – пласман во групната фаза.

Сепак ЦСКА Москва не е истиот тим кога игра дома и во гости па букмејкерите и фудбалските експерти и даваат големи шанси за победа на домашен терен, тие ќе имаат голема подршка од трибините, имаат предност заработена на гости, го имаат и потребното искуство на вакви мечеви, како и доста квалитетен тим што би требало да е доволно за да се елиминира Јанг Бојс.

Двете екипи да постигнат гол @ 1.75 во бет365


КОПЕНХАГЕН – КАРАБАХ

Parken Stadium ( Copenhagen )

Данските шампиони ја започнаа домашната сезона пред неколку недели, но приоритет ставија на Лигата на шампионите, каде и покрај големите амбиции на тежок начин и со малку среќа го поминаа македонскиот шампион Вардар, откако во првото коло на ист начин беа подобри и од Жилина. Овој пат ќе мора да бидат многу подобри доколку сакаат даго елиминираат Карабах, но данците веќе покажаа дека знаат како да одиграат на вакви дуели и се надеваат на пласман во групите и покрај негативата од првиот меч.

Карабах се наоѓа во одлична форма и на 7 официјални натпревари од почетокот на сезоната забележа 6 победи и едно реми. На првиот меч против Копенхаген беше многу подобар тим, имаше шанси и за повисока победа но постигна само еден гол и тоа ќе биде проблем во Данска. Карабах не е истиот тим дома и во гости, па иако во предходните две кола забележа две победи над Самтредија од Грузија и Шерив Тирасол од Молдавија беше во подредена улога, за разлика од домашните дуели кога игра врвен фудбал.

Победа на домаќинот @ 1.75 во бет365

Да паднат помалку од 2.5 гола @ 1.65 во бет365


СТЕАУА – СПОРТИНГ ЛИСАБОН

National Arena ( Bucharest )

Стеауа Букурешт е во полн натпреварувачки ритам и по 7 кола во романското првенство нема пораз, како и на трите одиграни дуели во Лигата на Шампиони, па во овој дуел влегува во одлична атмосфера и со одличен резултат 0:0 на првиот меч во Португалија. Сепак романците и покрај тоа се аутсајдери, бидејќи квалитетот целосно е на страната на португалскиот тим.

И покрај неповолниот резултат на првиот меч, сезонава Спортинг има тим за високи дострели и во таков ритам ја стартуваше сезоната во домашниот шампионат, со победи над Сетубал, Авес и Гимараеш со постигнати 8 гола и без примен гол во својата мрежа. Оваа екипа е една од најмладите во оваа фаза на ЛШ и единствено неискуството може да биде проблем, но квалитетот кој го поседуваат момците од Спортинг е неспорен и затоа тие се фаворити против романска Стеауа и на гостински терен.

Победа на гостинот @ 2.00 во бет365

Победа на гостинот и Дост да постигне гол @ 4.00 во бет365


ЛИВЕРПУЛ – ХОФЕНХАЈМ

Anfield ( Liverpool )

Ливерпул забележа победа на гостувањето во Германија од 1:2 и значително си ја олесни задачата пред реваншот на домашен терен. Англискиот тим и пред двомечот беше фаворит според квалитетот и искуството па по гостинската победа се освен пласман во групите ќе биде големо изненадување. Во мечот Ливерпул влегува по победата над Кристал Палас во Премиер Лигата и по објавата дека Кутињо и оваа сезона сепак ќе остане во овој тим, што значи дека се наоѓа во одлична атмосфера.

Постигнувањето на Хофенхајм минатата сезона беше неверојатно завршувајќи на 4-то место во Бундеслигата, но најдобрите фудбалери на тимот преминаа во посилни екипи и тешко е да се верува дека сезонава малиот тим ќе има повторно една така инзвонредна сезона како минатата. Најавите се дека Хофенхајм ќе игра напаѓачки во Англија и до самиот крај ќе верува во елиминација на Ливерпул, но мали се шансите да успее во тоа иако можеме да очекуваме дуел со повеќе голови.

Двете екипи да постигнат гол @ 1.55 во бет365

Победа на домаќинот и двете екипи да постигнат гол @ 2.90 во бет365


СЛАВИЈА ПРАГА – АПОЕЛ

Eden Arena ( Prague )

Славија Прага ќе брка негатива од два гола надомашен терен против Апоел и доколку ја повтори играта од првиот меч може да се надева дури и на елиминација на кипарскиот шампион. Чесите примија два гола за само 10 минути на Кипар, но во продолжението од мечот го надиграа противникот и доколку продолжат во тој стил и на реваншот ќе слават победа. Сезонава овој тим имаше големи финансиски вложувања и ангажираше квалитетни фудбалери кои и покрај поразот од 2:0 имаат јасна цел – пласман во групите на Лигата на Шампиони.

Апоел веќе ги елиминираа Дуделанж од Луксембург и Виторул од Романија во претходните квалификациски рунди и има огромна предност против Славија Прага. Минатата сезона АПОЕЛ беше доста успешен стигнувајќи до 1/8 финалето на Лигата на Европа каде беа елиминирани од Андерлехт и целта сезонава им е да го повторат успехот и оваа сезона но ќе имаат тешка задача и покрај предноста од два гола.

Победа на домаќинот @ 1.65 во бет365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*