Лига на Шампиони плеј-оф: најава, анализа и предлог типови за вторник

Во вторник ќе се одиграат првите 5 реванш натпревари од плеј-оф фазата во квалификациите за пласман во групната фаза на Лигата на Шампиони. Во ниту еден натпревар нема изразит фаворит, па можеме да очекуваме доста интересни и ефикасни натпревари.

АСТАНА – СЕЛТИК

Astana Arena ( Astana )

Астана во Казакстан ќе го пречека шкотски Селтик кој уште на првиот меч си ја заврши работата и може да се каже дека веќе е пласиран во групната фаза по победата од 5:0. Селтик пред двомечот не беше толку изразит фаворит како што укажува резултатот од првиот меч, а уште поинтересно е тоа што и покрај убедливата победа Селтик на терен не изгледаше толку убедливо и Астана беше тимот кој ја диктираше играта и создаваше шанси. На овој меч тренерот на гостите Роџерс има сериозни проблеми во составот бидејќи повредени се најдобрите фудбалери на тимот: Бојата и Ебуе од одбраната, Свиаченко од средниот ред и напаѓачот Дембеле, а Астана е доволно квалитетен тим да го искористи тоа и со поволен резултат да се прости од Лигата на Шампионите и да го најави учеството во групната фаза во Лигата на Европа.

Двете екипи да постигнат гол @ 1.67 во бет365


НИЦА – НАПОЛИ

Allianz Riviera ( Nice )

Ница речиси и да нема никакви шанси за пласман во групната фаза на ова елитно натпреварување, бидејќи против себе го има силниот Наполи и негатива од 2:0 по првиот меч во Италија. Ница треба да игра отворено од самиот старт, а тоа е игра која им одговара на италијанците кои се во одлична форма и од почетокот на подготовкитеимаат претрпено само еден пораз и тоа од Атлетико Мадрид. Ница пак се наоѓа во очајна форма и конечно во предходниот меч во рамките на третото коло на Лига 1 забележа победа над Генгамп. Сепак отворената игра може да донесе голови и ние го очекуваме токму тоа.

Двете екипи да постигнат гол @ 1.65 во бет365


РИЕКА – ОЛИМПИЈАКОС

Stadion HNK Rijeka ( Rijeka )

Риека имаше одлична можност да остане непоразена на гостувањето во Атина кај Олимпијакос, но прими гол во 93-та минута за целосен пресврт и победа на грчкиот тим од 2:1. Победата беше сосем заслужена бидејќи домаќините беа доминантни во текот на целиот меч покажувајќи ја големата разлика во квалитетот на екипите, но и кога во прашање е искуството на вакви натпревари. Риека е вон форма по заминувањето на македонскиот репрезентативец Стефан Ристовски од кога доживеа три порази и само една победа, а на овој меч ќе биде и без услугите на македонскиот интернационалец Жута како и без Крезич. Од овој тим најавуваат дека ќе сторат се за да обезбедат пласман во групите, но тоа ќе биде исклучително тешко против екипа како Олимпијакос.

Двете екипи да постигнат гол @ 2.00 во бет365


СЕВИЉА – БАШАКШЕХИР

Ramón Sánchez Pizjuán Stadium ( Sevilla )

Севиља има предност од 2:1 од тешкото гостување во Турција кај Башакшехир и очекува сигурен пласман во елитата на Европа. Сепак турскиот тим докажа дека од него може да се очекува се. Веќе го елиминираа белгиски Бриж а на првиот меч против Севиља во поголем дел од мечот беа подобар противник иединствен проблем им беше реализацијата. Турците и покрајдомашниот пораз веруваат во победа во Шпанија и свесно го загубија последниот меч во турскиот шампионатиграјќи со вториот тим. Од друга страна Севиља имаше еден доста тежок меч против Еспањол и одигра само 1:1, а се потроши премногу и тоа може да се покаже како голем проблем за нив. Се на се можеме да очекуваме еден доста интересен дуел и напаѓачка игра од двете страни.

Двете екипи да постигнат гол @ 1.80 во бет365

Да паднат повеќе од 2.5 гола @ 1.65 во бет365


МАРИБОР – ХАПОЕЛ БЕР ШЕВА

Stadion Ljudski vrt ( Maribor )

Марибор кој веќе се навикна да игра во групните фази во Лигата на Шампиони или Лигата на Европа е домаќин на Хапоел Бер Шева кој на првиот меч во Израел славеше со 2:1. Квалитетот е на страната на израелскиот тим кој и пред почетокот на двомечот беше голем фаворит. Тоа најдобро го покажа и на првиот дуел кога беше надмоќен и го надигра Марибор во сите сегменти на фудбалската игра и само среќата го спаси словенечкиот тим од повисок пораз. Предноста на Марибор единствено ќе биде домашниот терен, но тоа тешко дека ќе биде доволно за елиминација на израелците.

Победа на Хапоел или реми @ 1.45 во бет365

Дуелот да заврши без победник @ 3.30 во бет365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*