Челзи – Б.Минхен: Импресивниот Лампард против Флик кој позитивно изненади многумина

Челзи - Баерн Минхен

Челзи ќе го пречека Баерн Минхен во натпревар кои се очекува да биде крајно интересен, но и неизвесен. Баерн е фаворит во овој двомеч, но Лампард изненади многумина сезонава со својата игра па ќе биде интересно да се види како ќе му се спротистави на Баварскиот гигант.

Импресивниот Лампард се снаоѓа подобро од очекувањата

Френк Лампард многу добро знае колку притисок има и ќе има врз него во Челси, откако го доживеа тоа како играч низ долги години, но тој досега се справува со тие предизвици како менаџер со привлечен авторитет. Би било очекувано да се бара алиби во забраната за трансфери и во загубата на Еден Хазард кој премина во Реал Мадрид, но Лампард не го прави тоа и е сосема искрен во врска со неуспесите на неговиот тим и покрај тоа што тие ретко се случуваат.

Меѓу малите неуспеси има и некои големи успеси, особено кога знаеме дека ова е само втора сезона на Ламапдр како менаџер. Тој во саботата го совлада својот стар ментор Жозе Мурињо, откако Челси го совлада Тотенхем со 2:1 за да ги зголеми шансите за задржување на четвртото место. Во Лигата на шампионите, Челси го пронајде својот пат низ незгодната група во која беа екипите на Ајакс, Валенсија и Лил.

Лампард има одредени проблеми

Најголемата грижа за Челси е нивната необична форма на домашен терен. Во Премиерлигата имаат победено на само шест натпревари од одиграни 14 на „Стемфорд Бриџ“, додека во Лигата на шампионите победија на само еден од нивните три натпревари во Западен Лондон. Под водство на Лампард, Челси изгуби седум пати дома во сите натпреварувања.

Н’Голо Канте се уште се бори со повредата на препоните и неговото отсуство ќе биде главен проблем на овој меч против Баерн Минхен. Лампард исто така е во дилема околу нападот. Тој ќе мора да одлучи дали ќе се држи до Оливие Жиру во нападот (тој постигна гол против Спарси) или ќе го врати Тами Абрахам во почетниот состав по повредата на глуждот. Голманот Вили Кабалеро се очекува да го задржи своето место во почетниот состав, а Кепа уште еднаш би требало да се најде на клупата.

Флик одлично се снаоѓа во Минхен

Драмата во Баерн Минхен се чини дека се намалува. Но таа драма си ја почнаа сами, откако Пеп Гвардиола постави високи цели и замина во Манчестер Сити уште во 2016 година. И Карло Анчелоти и Нико Ковач имаа првичен успех, освојувајќи ја титулата во Бундес лигата во нивните почетни сезони, но и двајцата во втората сезона беа потценети дури и од сопствените играчи и навивачи кои не беа убедени дека се спремни за долгорочен успех.

Италијанецот беше критикуван заради недостаток на интензитет, додека на Ковач не му се веруваше на тактички план. Јуп Хенкес го стабилизира тимот, а сега Ханси Флик продолжи на ист начин бидејќи играта на Баерн Минхен постојано напредува.

Баерн е во одлична форма

Серијата од осум победи и едно реми од последните девет натпревари во лигата ги однесе Баварците до врвот на Бундес лигата. Иако победата во петокот од 3:2 над последниот Падерборн беше далеку од убедлива, Баерн ја заврши работата па дури Флик одмори и дел од фудбалерите за овој меч против Челзи Роберт Левандовски постигна два гола во вториот дел и тоа се покажа како пресуден момент. Токму Левандовски ќе биде главниот играч и на овој меч. Полскиот интернационалец сега има 25 голови во Бундес лигата по 23 натпревари, подвиг што пред него го постигна само големиот Герд Милер. За клубот и за својата земја во овој период, Левандовски ја пронајде мрежата 42 пати, а во групната фаза од Лигата на шампионите го забележа најбрзиот хет трик, откако во периодот од 53-та до 68-ма минута постигна неверојатни четири гола против несреќната Црвена Звезда.

Канадскиот тинејџер Алфонсо Дејвис се претворен во одличен лев бек, Томас Мулер игра како во своите најдобри денови, а Серж Гнабри е во одлична форма.

Наш предлог:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.60 во 1хBet

Победа на Баерн Минхен @ 1.85 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*