Премиер Лига – прво коло: најава и предлог типови

По речиси три месечна пауза конечно стартуваат возбудувањата во англиската Премиер Лига. Фаворити за освојување на титулата има многу, а квалитетот е израмнет речиси како никогаш досега. Тоа значи дека сезонава ќе следиме еден доста интересен и возбудлив шампионат. Во продолжение да ги погледнеме паровите од првото коло и да ги искажеме нашите видувања и предвидувања на мечевите, а оваа рубрика ќе стане редовна оваа година на kladenje.mk.

Премиер Лига – Прво коло

 • 11.08. 20:45        Арсенал – Лестер
 • 12.08. 13:30        Ватфорд – Ливерпул
 • 12.08. 16:00        Челзи – Барнли
 • 12.08. 16:00        Кристал Палас – Хадерсфилд
 • 12.08. 16:00        Евертон – Стоук
 • 12.08. 16:00        Саутемптон – Свонси
 • 12.08. 16:00        ВБА – Боурнемут
 • 12.08. 18:30        Бригтон – Манчестер Сити
 • 13.08. 14:30        Њукасл – Тотенхем
 • 13.08. 17:00        Манчестер Јунајтед – Вест Хем

Арсенал е голем фаворит против Лестер

Со пристигнувањето на Лаказет од Лион и Колашинац кој дојде како слободен фудбалер дефинитивно Венгер го направат тимот многу посилен од минатата сезона, па навивачите сосема очекувано веруваат во конечно успешна сезона на овој тим. Сезоната за Арсенал веќе стартуваше и тоа успешно по победата против Челзи и освојувањето на трофејот во Комјунити Шилд. Од друга страна Лестер Сити мораа драматично да ги променат своите амбиции по разочарувачкиот – иако реален финиш во средината на табелата минатата сезона. Колку Шекспир ќе има проблеми оваа сезона покажаа и подготвителните натпревари каде Лестер губеше од екипи како Буртон, а не можеше да го победи ниту Милтон Кејнс.

 • Победа на Арсенал @ 1.50 во бет365
 • Победа на Арсенал и Лаказет да постигне гол @ 5.00 во бет365

Ливерпул стартува со победа

Тимот на Ливерпул во последниве денови е топ тема во спортските медиуми поради напорите на Барселона да годоведе Кутињо во своите редови. Клучот за Ливерпул ќе биде дали тие ќе можат да се мотивираат во дуелите со помалите екипи, нешто што беше голем проблем во минатите сезони, а овој меч може да го даде одговорот уште на стартот. Ватфорд минатата сезона заврши на 17-то место и имаше очаен крај на сезоната, а летово немаше некој значајни засилувања. Тимот за нов стратег го назначи португалецот Марко Силва кој има доста интересен тим, но Ватфорд бодовите сезонава треба да ги бара во дуелите со екипи од својот ранг.

 • Победа на Ливерпул @ 1.57 во бет365
 • Повеќе од 2.5 гола @ 1.80 во бет365

Челзи стартува шампионски

Конте го предводеше Јувентус до три последователни титули во Серија А, а сега тој ги има сите потребни услови за обезбедување на титули и во Премиер Лигата. Челзи имаше доста успешен трансфер период и ги ангажираше Мората, Рудигер и Бакајоко и е далеку поширок тим од минатата сезона кога ја освои титулата со комотна разлика. Барнли минатата сезона се бореше за опстанок, а нешто слично го очекува и оваа сезона.

 • Полувреме/крај 1-1 @ 1.73 во бет365

Кристал Палас е фаворит во првото коло

Сите тимови се претпазливи кога се соочуваат со новите екипи во лигата, а тие мечеви обложувачите би требало да ги избегнуваат. Кристал Палас минатата сезона заврши на 14-то место и покрај тоа што амбициите беа влез во Топ 10 екипи. Хадерсфилд пак минатата сезона заврши само петти во Чемпионшип, но сепак доби промоција преку плеј-офот. Останува да се види дали тие заслужуваат свое место во Премиер Лигата, иако немаат значителни засилувања во преодниот рок. Токму затоа домаќинот е фаворит на овој меч.

 • Победа на Кристал Палас @ 1.83 во бет365

Засилениот Евертон е подобар од ослабениот Стоук

Евертон имаше одлични трансфер активности ова лето и иако остана без најдобриот стрелец во тимот Лукаку кој премина во Јунајтед, менаџерот Роналд Куман има тим кој ќе се бори за излез во Европа оваа сезона. Од друга страна Стоук имаше страшен преоден рок, остана без неколку клучни играчи и се очекува да стартува онака како што ја заврши минатата сезона, на очаен начин.

 • Победа на Евертон @ 1.70 во бет365

Саутемптон и Свонси во неизвесен меч

Дуелот помеѓу Саутемптон и Свонси ќе биде меѓу најнеизвесните во првото коло. Двете екипи негуваат сличен стил на игра и немаа бурен преоден рок, па според тоа можеме да очекуваме еден доста тврд натпревар и малку голови.

 • Под 2.5 гола @ 1.75 во бет365

ВБА во блага предност пред Бурнемут

И двете екипи имаа одлични резултати минатата сезона наспроти предвидувањата на експертите, кои предвидуваа борба за опстанок. И оваа сезона амбициите на две екипи се исти, како и квалитетот на фудбалерите. Предноста на ВБА на овој меч е домашниот терен, но најдобро е да се избегне обложување на овој натпревар.

 • Двете екипи да постигнат гол @ 1.91 во бет365

Манчестер Сити стартува победнички

Пеп Гвардиола ќе направи се што може за да дојде до титулата во Премиер Лигата. Сити имаше успешен трансфер период и сега имаат уште посилен но и поширок тим за разлика од минатата сезона. Бригтон заврши на второто место минатата сезона во Чемпионшип и донесе неколку квалитетни засилувања. Фудбалерите се мотивирани за својот прв натпревар во Премиер Лигата, но бодовите треба да ги бараат на друго место, не против Манчестер Сити.

 • Победа на Манчестер Сити @ 1.35 во бет365

Њукасл по една сезона се враќа во елитата

Тотенхем беше исклучително тивок на трансфер пазарот за време на летната пауза. Менаџерот Маурисио Покетино изгледа повеќе сакаше да го задржи истиот тим, отколку да го засили но и тоа е голема придобивка за овој тим. Њукасл со Рафа Бенитез експресно се врати во Премиер Лигата и има изградено тим способен за изненадување, иако сопственикот на Њукасл не му ги исполни сите трансфер желби на Бенитез. Ова ќе биде доста интересен дуел за следење, но квалитетот е на страната на Тотенхем.

 • Двете екипи да постигнат гол @ 1.75 во бет365

Манчестер Јунајтед стартува со 3 бода

Манчестер во овој меч влегува по поразот од Реал Мадрид во УЕФА Супер Купот во Скопје, но со многу поголеми амбиции за разлика од минатата сезона. Мурињо имаше доста работа во преодниот рок, потроши доста пари и значително го засили тимот се со една цел – освојување на шампионската титула. Вест Хем е исто така доста засилен, но по катастрофалната мината сезона Билич сега се наоѓа под притисок и мора да ги подобри перфомансите на својот тим, но тешко дека ќе има сила да му се спротистави на Манчестер Јунајтед.

 • Победа на Манчестер Јунајтед @ 1.30 во бет365
 • Победа на Манчестер Јунајтед и Лукаку да постигне гол  @ 4.00 во бет365

1 Trackback / Pingback

 1. Тактиката на Билиќ, не може против онаа на Клоп - Kladenje.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*