Евертон – Ватфорд: Двете екипи во мечот гледаат излез од негативната серија

Евертон - Ватфорд

Интересен меч не очекува во Ливерпул, каде Евертон е домаќин на Ватфорд. Вотфорд ќе има за цел да избегне втор последователен пораз од страна на тим од Ливерпул, откако беше декласиран од истоимениот тим минатиот викенд.

Евертон сака да се врати на победите

Како што повредите почнаа да го земаат данокот кај Евертон, силниот почеток на Рафаел Бенитез во тимот беше краток, откако во последните неколку недели тимот резултатски не помина добро. Вест Хем дојде до победа од 0:1 во пресметката минатиот викенд помеѓу двата тима.

Сега тимот на Бенитез има само една победа на предходните четири средби и тоа над Норвич дома. Во оваа серија имаат порази од Вест Хем и Астон Вила, како и реми со Манчестер Јунајтед на гости. Но во оваа серија се случи и испаѓање од ЕФЛ Купот, откако беа поразени од КПР.

Европските аспирации на Евертон добија силен удар, бидејќи тие сега се на осмото место на табелата, но се со ист број на бодови – 14 како и Вест Хем и Манчестер Јунајтед.

Поразот од Вест Хем го спречи Евертон да ја оствари петтата победа во Премиер лигата сезонава, а оа беше само уште еден од низата порази на домашен терен. Сега Евертон има осум порази во лигата на Гудисон Парк во 2021 година, оставајќи ги тофите на ризик да го забележат својот најлош рекорд во Премиер лигата на домашен терен во една календарска година.

Раниери ќе има многу тешка задача во Ватфорд

Првиот натпревар на Ватфорд во ерата по Хиско Муњос беше понижувачки за неговиот наследник – Раниери. Италијанскиот тренер дебитираше против Ливерпул на домашен терен и доживеа пораз од 0:5. Но покрај поразот, уште позагрижувачка беше играта на неговиот тим. Ватфорд беше целосно немоќен и може да биде среќен што не прими уште некој гол од разиграните гости.

Тимот во Премиер лигата падна на 16-тото место на табелата по осум натпревари, а чувството на песимизам околу екипата постојано расте.

Победата во Норвич Сити го претставува единствениот позитивен аспект на гостинските натпревари на Ватфорд во досегашниот тек од сезоната – ги загубија другите три на гости без да постигнат ниту еден гол – и од декември 2018 година Хорнетс не забележаа победа на гости екипа од горната половина на табелата. Овие податоци се очајни, а Раниери нема премногу време да прмени нешто.

Прогноза:

Победа на Евертон @ 1.71 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*