Тактиката на Билиќ, не може против онаа на Клоп

Вест Хем Ливерпул

Викендов во Лондон ќе играат Вест Хем – Ливерпул. Вест Хем во лоша форма го пречекува Ливерпул кој игра се подобро и подобро. Билиќ никако не може да создаде добра игра, ниту пак може да ја подобри кохезијата во тимот. Клоп пак е доста мирен и покрај неповолниот старт на сезоната. Пораз за Билиќ може да значи и отказ, а како игра овој тим тешко дека ќе може да му отките бодови на Ливерпул.

ВЕСТ ХЕМ – ЛИВЕРПУЛ

04.11.2017, Сабота, стадион: Olympic Stadium ( Лондон )

Драматичниот последен натпревар на Вест Хем против фенерџијата Кристал Палас кој заврши нерешено 2:2, е уште еден удар кон Билиќ. Кристал Палас на тој меч постигна гол во 97-та минута а изгледот на Билиќ говореше се. Сепак дури и доколку Вест Хем не го примеше тој гол, немаше да се променат работите драматично. Од оваа гледна точка и според резултатите треба да се случи чудо за хрватот да остане на тренерското столче. Токму минатиот меч беше најголема потврда за слабоста на Чеканите во средниот ред. Палас беше агресивен, се држеше блиску до противничките фудбалери и играше пресинг.

Фудалерите на Палас ја освојуваа секоја втора топка, а Фернандес, Ланзини и Нобл изгледаа премногу бавно во нивните реакции. Овие тројца играат катастрофално при пресинг на противникот, што треба да им овозможи на тројцата централни играчи на Ливерпул лесно да доминираат во оваа зона и да ја рашират топката уште во почетната фаза на нападите.

Стратегијата на Палас е најдобрата стратегија против Вест Хем и токму така ќе игра и Ливерпул во сабота. Клоп го има вистинскиот човек за агресија и трчање во средината во името на Џејмс Милнер.

Џејмс Милнер е откровение на Јурген Клоп откако се пресели во средината на теренот. На таа позиција е вистинска напас за противничките фудбалери и тој ќе иде клучен на овој меч. Ако фудбалерите на Вест Хем не можеа против средниот ред на Палас, нема да можат ни против Ливерпул и Милнер. Неговата агресија во средниот ред, заедно со незабележителното вертикално претрчување на Вајналдум, ќе се случува многу пред домаќините да имаат шанса да се наместат во длабока одбрана. Високото темпо нан игра кој се фокусира на брза дистрибуција на топката по крилата ќе биде лесно против тимот на Билиќ.

Наш предлог:

Победа на Ливерпул @ 1.65 во Unibet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*