ТИП НА ДЕНОТ (22.10.2022, 18:30 часот) ЧЕЛЗИ – МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД

Тип на денот
Тип на денот

Во денешниот ТИП НА ДЕНОТ, се решивме да го анализираме дербито на колото во Премиер Лигата меѓу Челзи и Манчестер Јунајтед. Петтиот на табелата ќе се обиде да го надмине четвртиот во битката на Стемфорд Бриџ во сабота навечер.

„Сините“ одиграа само 0:0 со Брентфорд во средината на неделата, додека тимот на Ерик Тен Хаг славеше во дербито над Тотенхем со 2:0.

Челзи мора подобро

Само неколку дена откако Кепа Аризабалага мораше да ја спасува победата на Челзи над Астон Вила, најскапиот голман на светот уште еднаш дојде до израз на стадионот Комјунити стадионот, каде заврши серијата од пет победи на Челзи.

Сонародникот на Кепа од другата страна на теренот Дејвид Раја, исто така беше во врвна форма па дербито во Западен Лондон заврши без голови.

Бодот за Челзи беше доволен за да го задржи четвртото место на табелата – последно место кое води во Лигата на шампионите. Токму тоа веројатно е и целта на екипата оваа сезона, иако Челзи има само седум бода помалку од лидерот Арсенал.

Домаќините допрва треба да го вкусат чуството на пораз на „Стемфорд Бриџ“ оваа сезона и победија на секој од последните три натпревари во Премиер лигата на нивниот стадион во Западен Лондон. Сепак, тие имаат проблем кога играат дома со Јунајтед. Имено, Челзи нема победа против Јунајтед на последните шест натпревари на домашен терен во кои има три ремија и три порази. Можеби е време за прекинување на таа серија.

Јунајтед влегува во топ форма

Манчестер Јунајтед одигра неверојатен меч против Тотенхем во текот на неделата. Многумина не веруваа дека Јунајтед ќе дојде до трите бода, а тимот славеше со 2:0. И не е смао резултатот важен, туку и играта која беше одлична. Јунајтед во секој поглед го надигра тимот на Конте и можеше да слави и поубедливо.

Многумина побрзаа да ја поздрават победата од 2:0 како најдобра изведба на Манчестер Јунајтед досега под водство на Тен Хег, чиј тим немилосрдно притискаше во текот на 90-те минути. Ако екипата успее да го искористи моментумот и одигра барем на приближно исто ниво, тогаш имаат големи шанси за бодови против Челзи.

Манчестер Јунајтед сега има четири победи од последните пет натпревари во сите натпреварувања.

Победата на Манчестер Јунајтед над Тотенхем беше донекаде нарушена со сликите на Кристијано Роналдо како оди по тунелот пред да заврши мечот, а веќе 37-годишниот фудбалер е отстранет од првиот тим и тренираше со младинците. Сепак, тешко е да се верува дека тоа ќе остави голема трага врз играта на екипата и многу веројатно проблемите на релација менаџер – играч, ќе се решат на мирен начин.

Тимски новости: Челзи

Фофана, Џејмс и Канте не се во составот на Челзи и тоа се единствените проблеми на Потер. Сепак тој направи добри ротации во текот на неделата и свежината овој пат ќе биде на нивна страна.

Можна почетна постава на Челзи 3-4-2-1: Кепа; Аспиликуета, Силва, Чалоба; Лофтус-Чик, Жоргињо, Ковачиќ, Чивел; Стерлинг, Монт; Обамејанг

Тимски новости: Манчестер Јунајтед

Тен Хаг има проблеми со составот и веќе подолго врем ене може да смета на 5-6 фудбалери кои секако би добивале минути на теренот. Ротацијата е намалена, но тоа до сега не создаде сериозен проблем.

Можна почетна постава на Манчестер Јунајтед 4-2-3-1: Де Геа; Далот, Варан, Мартинез, Шо; Касемиро, Фред; Антони, Фернандес, Санчо; Рашфорд

Очекување:

Челзи е фаворит за победа, но коефициентот за единица постојано се зголемува. Букмејкерите ја препознаа добрата игра на Јунајтед и им даваат се повеќе шанси на овој меч. Може да пробате да одиграте ГГ или ППХ. И двете игри може да поминат, но сепак јас мислам дека е време Челзи конечно да го победи Јунајтед пред своите навивачи и мојот предлог е Тип 1.

ТИП:

Челзи – Манчестер Јунајтед – 1 @ 2.10 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*