Ла Лига 11-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Веќе од денес на програмата се натпреварите од шпанската Ла Лига, а впечатокот е дека овој пат не очекуваат доста интересни натпревари. Ова е нашата најава, анализа и предлог типови.

Рајо Валекано – Кадиз – 1

 Премиерниот натпревар од ова коло се игра во Ваљехас каде што екипата на Рајо Валекано ќе го дочека тимот на Кадиз. Во минатото коло, Рајо успеа да изигра нерешено на гостувањето кај фаворизираниот Атлетико и   тоа полсе голот на Фалкао во последните моменти од натпреварот. Во гости им доаѓа Кадиз  кој покрај тоа досега доживеа само еден пораз во првенството и моментално е на претпоследната позиција на табелата. Ние овде очекуваме 1 со квота 1.73 во Mozzart.

Ваљадолид – Сосиедад – 2

Фудбалерите на Ваљадолид во доста добро расположение го дочекуваат овој дуел со Сосиедад бидејќи оваа екипа во минатото коло го изигра веројатно и својот најдобар натпревар во досегашниот тек на првенството. Во овој момент, Ваљадолид се наоѓа на 11-то место на табелата и овој тим не би требало да има проблеми околу опстанокот. Во гости им доаѓа Сосиедад кој игра перфектно во последно време, па атоа и на последните пет натпревари имаат толку и победи. Наш предлог е 2 со квота 2.10 во Bet365.

Валенсија – Мајорка – 3+

Ако ги погледнеме последните неколку сезони, сигурно е дека фановите на Валенсија имаат доста причини за задоволство, а моментално овој тим е на осмото место на табелата. Мајорка после одличниот старт на сезоната делува дека ја губи формата, па во овој момент се наоѓаат на 1-то место на табелата. Ние овде типуваме 3+ со квота 2.26 во 22Bet.

Реал Мадрид – Севиља – 1

Дербито на колото се игра на Сантиаго Бернабеу каде што фудбалерите на Реал Мадрид ќе го дочекаат тимот на Севиља. Мадриѓаните прикажуваат феноменални партии и оваа сезона, а треба да се напомне дека во минатото коло ја совладаа Барселона. Севиља не можат да се пофалат со добар учинок, па тешко дека и овде ќе остварат некој успех. Наш предлог за oвој натпревар е 1 со квота 1.41 во 20Bet.

Еспањол – Елче – 3+

Доколку фудбалерите на Еспањол продолжат да прикажуваат вакви партии, сигурно е дека не им бега голема борба за опстанок. Имено, Каталонците во овој момент се наоѓаат на 16-то место на таблата со само еден бод повеќе во однос на најзагрозените екипи, а во минатото коло овој тим беше поразен на гостувањето кај Осасуна. Во гости им доаѓа Елче, тимот кој најмалку покажа во досегашното издание на Ла Лига. Како и да е, овде очекуваме голови и типуваме 3+ со квота 1.94 во Mozzart.

Бетис – Атлетико Мадрид – ГГ

Второто дерби на 11-то коло од шпанската Ла Лига ќе се игра во Андалузија каде што силата ќе ја мерат екипите на Бетис и Атлетико Мадрид. Бетис игра доста добро оваа сезона, а се наоѓаат на петтото место на табелата. Атлетико во минатото коло дозволи да прими гол во судиското продолжение од Елче, па мораше на тој натпревар да се задоволат со бод. Головите на овој дуел не би требало да изостанат, па типуваме ГГ со квота 1.93 во Bet365.

Жирона – Осасуна – Х2

Жирона по влегувањето во најквалитетниот шпански фудбал си постави себе си јасна цел, а тоа е секако опстанокот во друштво со најдобрите, меѓутоа од самиот старт на шампионатот делуаше дека ќе биде тешка задача. Во минатото коло Жирона и покрај тоа што изигра фантастичен натпревар на гостувањето кај Алмерија, го изгубија тој дуел со резултат 3-2 во корист на домаќините. Ние за овој натпревар типуваме Х2 со квота 1.53 во 22Bet.

Виљареал – Алмерија – 3+

Не е ова тој Виљареал на кој се навикнавме да го гледаме во претходните неколку сезони. Имено, овој пат, после 10 изиграни натпревар се наоѓаат на 9-то место на табелата и многу лесно може да се случи да го гледаме во некој од европските купови. Алмерија конечно во минатото коло оствари една победа и тоа на домашен терен против Жирона и на момент се помести од опасната зона. На прв поглед делува тежок натпревар за прогноза, но 3+ е некако најреално. Коефициентот за тоа во 20Bet изнесува 1.71.

Барселона – Атлетик Билбао – 1

После поразот во Ел Класико, Барса добро реагираше бидејќи во минатото коло без поголеми проблеми славеше против Виљареа, а тој натпревар заврши со резултат 3-0. Следниот натпревар за Барса е многу важен во рамките на ЛШ, но ниту со победа не може да им се гарантира пламан во нокаут фазата. Билбао во последните неколку седмици упропасти се што правеше во досегашниот тек од шампионатот. Барса е фаворит на овој натпревар и типуваме 1 со квота 1.61 во Mozzart.

Селта – Хетафе – 3+

Последниот натпревар од 11-то коло се игра во Виго каде што фудбалерите на Селта ќе го дочекаат тимот на Хетафе. Домаќините во овој момент се на 14-то место, а тимот од Виго мора да признаеме дека игра доста лошо во последно време. Хетафе во минатото коло ремизираше на домашен терен против билба со резултат 2-2. Повторно веруваме дека ќе изиграат ефикасно, па предлагаме 3+ со квота 2.28 во Bet365.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*