Марсеј – Тулуз: Дуел на две екипи со различна сезона, а со одличен коефициент

Марсеј

Марсеј – Тулуз, дуел на вториот и последните на табелата во француската Лига 1. Се е веќе јасно, особено што Марсеј ( вториот тим на табелата ) е домаќин на Велодром. Целта на Марсеј е токму второто место.

Домаќинот има одличен тим, а Вилаш Боаш одигледно дека знае што прави со екипата. Создаде еден одличен систем, а во тимот владее одлична хомогеност меѓу играчите. Тоа се гледа на теренот, каде Марсеј сезонава не беше надигран речиси од никој. На секој меч имаат голем посед на топка и ја контролираат играта, а трите порази до сега оваа сезона беа несреќни, освен оној пораз од ПСЖ.

Марсеј се далеку од ПСЖ, но ако паднат на третата позиција ќе играат квалификации за пласман во Лигата на Шампиони. Таму во моментов е Рен со заостанување од шест бода, но таа бодовна разлика е премала за Марсеј да може да се опушти.

Освен тоа, Марсеј нема пораз на 15 натпревари во серија на кои забележа дури 12 победи и само три ремија, а само три од овие 15 меча беа од Купот.

Тулуз е голема спротивност на Марсеј оваа сезона

Спротивно на Марсеј, Тулуз нема победа на 14 натпревари по ред, а онаа последната ја забележа во Октомври минатата година и тоа во Купот. Во лигата пак, последен пат освои три бода во 10-то коло. На овие 14 натпревари без победа, Тулуз има неверојатни 14 порази. Пред две кола одигра реми со Амиенс, а пред тоа имаа серија од 13 порази по ред. По ова тие тешко дека ќе обезбедат опстанок. Се наоѓаат на последното место со само 13 бодови, а 17-то пласираниот Дижон кој е на последното место кое обезбедува опстанок има 11 бода повеќе. Како и да е, веројатно Тулуз периодов ќе ја прекине црната серија, но тоа нема да се случи против Марсеј или против екипи од тој ранг.

Наш предлог:

Полувреме/Крај 1-1 @ 1.90 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*