ТИП НА ДЕНОТ: (17.06.2022, 21:45 часот) СЕНТ ПАТРИК – УЦ ДАБЛИН

Тип на денот
Тип на денот

УЦ или Универзитетскиот колеџ Даблин ќе продолжи во обидите да се бори за опстанок во најдобрата лига на Република Ирска во петок, кога гостува кај Сент Патрик Атлетик.

Гостите моментално се на дното на првенствената табела додека домаќините настојуваат да се пробијат меѓу првите три екипи на табелата.

Сент Патрик сака излез во Европа

Сент Патрик Атлетик моментално се наоѓа на само пет бода од првите три места на табелата, што им дава многу мотиви за игра по репрезентативната пауза.

Тим Кленси се надева дека ќе забележи подобрени перформанси овој пат, откако неговиот тим беше поразен за време на нивниот последен натпревар.

Сент Патрик беше поразен со 1:0 од Дандалк, што им помогна на домаќините да создадат пристојно растојание помеѓу двата тима. Но сезонава проблем за Сент Патрик беа домашните натпревари. На домашен терен се справуваат со измешана форма, со четири победи, две нерешени и три порази.

Претходно оваа сезона, Сент Патрик ги порази своите противници со 1:2, но тие прашањето за победникот го решија многу доцна со два гола во последните 15 минути за да обезбедат три бода.

УЦ Даблин го чека тешка мисија

На гостите им тешко во елитата оваа сезона, откако победија само на еден од 18-те натпревари до овој момент сезонава.

Тимот од Даблин ќе има одредена доверба од фактот дека едната победа се случи на гости, што тие ќе се надеваат дека ќе го повторат во петок навечер.

И покрај лошите резултати оваа сезона, тимот се најде во позиција каде што победа ќе им овозможи да се искачат пред Фин Харпс со кого имаат ист број на поени. Шелбурн им бега со пет бода, но таа предност не е недостижна.

Нивниот последен настап покажа дека екипата може да обезбеди опстанок. Ремизираа со Слиго Роверс и беа во намјала рака рамноправен противник.

Дилан Дафи успеа да израмни во тој натпревар за да донесе бод за својот тим, а сега тие имаат шанса да го искористат тој моментум овој петок.

Очекување:

Ќе биде ова интересен меч, особено што домаќинот е голем фаворит, но гостите покажаа дека можат да одиграат на високо ниво и се чини дека напредуваат во формата. Квалитетот е на страната на домаќинот, искуството исто така, а тие ќе играат и пред своите навивачи, така шшто јас сепак очекувам нивна победа и нови три бода во битката за излез во Европа.

ТИП:

Сент Патрик – УЦ Даблин – 1-1 @ 2.15 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*