ТИП НА ДЕНОТ: (04.02.2022, 21:00 часот) МАРСЕЈ – АНГЕРС

Марсеј

23-то коло во француската Лига 1 започнува во петок навечер кога Марсеј го пречекува Ангерс на Велодром. Домаќинот сака да се опорави од разочарувачката партија и поразот од Лион во текот на неделата.

Марсеј ја пропушти можноста да биде втор, откако го пропуштија водството во вторникот, додека нивните сегашни противници остануваат на нивното постојано место сезонава – на средината на табелата.

Марсеј гледа од високо

Марсеј ќе мора да ја остави зад себе фрустрацијата од средината на неделата, откако дозволи предноста од еден гол да ја испушти на самиот крај од мечот со Лион.

Гостите поведоа преку Матео Гуендузи на празниот стадион Групама – во мечот одигран зад затворени врати и предноста ја држеа речиси еден час.

Сепак, вториот гол на Џердан Шаќири за Лион и победоносниот гол во 89-та минута од замената Муса Дембеле го свртеа мечот. Ако славеше Марсеј, сега ќе беше втор и ќе се наоѓаше во пол-позиција пред тешкиот распоред кој им следи.

Нивните слаби надежи за освојување на титулата продолжуваат да исчезнуваат, сега веќе со заостанување од 13 поени во однос на лидерот Пари Сен Жермен, но тие го задржаа удобното водство од пет поени од четвртото место на кое се наоѓа Стразбург. Тимот на Хорхе Сампаоли ќе има шанса да се врати против тимот кој не може да излезе од просечноста на средината на табелата.

Ангерс со алармантна форма

Откако се вратија во првата лига во 2015 година, Ангерс заврши на 9-то, 12-то, 14-то, 13-то, 10-то и 13-тото место во последните шест сезони. И сезонава се блиску до тие места. Моментално Ангерс се наоѓа на 12-то место, далеку од опасната зона, но и далеку од Европа.

Нивната ветувачка форма во раната фаза на сезоната во која накратко беа на местата кои водат во Европа, исчезнуваат од недела во недела.

Нивната неодамнешна форма, всушност беше алармантна, со само една победа и три порази во нивните последни пет првенствени натпревари, како и срамно испаѓање од Купот од петтолигашот Линас-Монтлери.

Минатиот викенд забележа нов пораз – овој пат автоголот на Батиста Менди му овозможи на последниот тим на табелата Сент Етјен да ја прекине серијата од седум последователни порази во лигата со победа од 0:1 кај Ангерс. Сега нив ги чека речиси невозможна мисија во Марсеј.

ТИП:

МАРСЕЈ – АНГЕРС – 1 @ 1.53 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*