ТИП НА ДЕНОТ: (03.06.2022, 20:45 часот) ЛИХТЕНШТАЈН – МОЛДАВИЈА

Тип на денот
Тип на денот

Двајца аутсајдери во европскиот фудбал се среќаваат во рамки на Лигата на Нации, кога Лихтенштајн ќе ја пречекува Молдавија на стадионот Рајнпарк во петок навечер на воведниот натпревар од групата 1 во Лига Д од Лигата на нации на УЕФА.

Гостите им се придружија на своите домаќини во долниот дел од натпреварувањето – Лигата Д – откако испаднаа минатата година и ќе бараат да се вратат во третото ниво на европскиот репрезентативен фудбал.

На овој меч играат 192-та фудбалска репрезентација во светот против 180-та рангирана селекција.

Секој бод е успех за Лихтенштајн

Лихтенштајн не можеше да ја искористи својата шанса за неверојатна промоција во текот на минатата кампања, а имаа одлична можност за тоа бидејќи беа извлечени во Групата 2 со уште послабите Сан Марино и Гибралтар – единствените европски репрезентации рангирани послабо од нив.

Тие успеаја да победат со 2:0 над Сан Марино, но завршија само втори во групата, три бода зад Гибралтар, кој славеше клучна победа од 1:0 за време на првата средба со Лихтенштајн.

Избраниците на Мартин Стокласа ќе се соочат со малку потешка задача овој пат, бидејќи ќе влезат во група во која ќе играат и Летонија и Андора, но тие се надеваат на поуспешни резултати овој пат.

„Сино-црвените“ можеби победија само два од 67 натпревари во квалификациите за Светско првенство и загубија 13 од последните 14 натпревари, но тие се соочуваат со екипа со слична катастрофална статистика и селекција која еднаш ја победија и еднаш ремизираа во двете претходни меѓусебни средби.

Молдавија со добри шанси за прогрес

Навистина, Молдавија има далеку поквалитетен тим од своите претстојни противници, но тие се наоѓаат во катастрофална серија откако загубија 14 од последните 15 натпревари, вклучувајќи го и секој од последните 11 натпревари.

Во таа форма тие испаднаа од Лигата Ц минатата сезона, завршувајќи на последното место во групата 3, откако освоија само еден бод од ремито со третопласираниот Косово.

Менаџерот Енгин Фират ја напушти функцијата без победа по 11 натпревари на чело на репрезентацијата на Молдавија и беше заменет со Роберто Бордин. Италијанецот со либиско потекло има барем една победа од неговите 12 натпревари, но падот на светската ранг-листа продолжи.

Молдавија никогаш не се квалификувала за голем меѓународен турнир во нивната 28-годишна историја и сега се соочува со битка едноставно да се искачи од долната скала на скалата во Лигата на нации. Сепак, овие дуели за нив се одлична шанса за враќање на победите, бидејќи реално Молдавија поседува фудбалери кои играат на многу повисоко ниво.

Тимски новости: Лихтенштајн

Можниот стартен состав на Лихтенштајн, 5-3-2: Бухел; Јилдиз, С. Волфингер, Малин, Груненфелдер, Хилти; Селе, Мајер, Хаслер; Ј. Фрик, Н. Фрик

Тимски новости: Молдавија

Можниот стартен состав на Молдавија, 3-4-2-1: Намаско; Посмац, Болохан, Думбравану; Ревенко, Којокару, Рата, Реабчиук; Каимаков, Гинсари; Николаеску

Очекување:

Моладија има играчи кои играат на многу повисоко ниво и во многу посилни лиги од Лихтенштајн. И покрај поразите, во последно време има барем напредок во играта на оваа селекција и јасно е дека овие дуели со послаби селекции се одлична можност за нив да фатат подобар ритам. Единствената предност за Лихтенштајн е домашниот терен, но тоа не значи премногу кога во прашање е оваа селекција.

ТИП:

Лихтенштајн – Молдавија – 2 @ 1.70 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*