Лига Куп 1/4 финале: Најава, анализа и предлог тип

Лига Куп

Во вторник и среда ќе се одиграат ¼ финалните натпревари во популарниот Лига Куп во Англија. Има доста интересни средби во оваа рунда. Дефинитивно ќе следиме вистински дерби дуели, но од друга страна и натпревари каде има изразити фаворити.

Во вторник дерби дуели, во среда фаворити против аутсајдери

Во вторник ќе се одиграат двете поинтересни средби. Во првата ќе играат Арсенал – Вест Хем. Ова е важен меч за домаќините кои повторно разочараа во Премиер Лигата. На Венгер му гори под нозете, без разлика што има еден куп кредити кај раководството на тимот, а навивачите сакаат титула, без разлика во кое натпреварување. Ждрепката навидум беше поволна, но Вест Хем во меѓувреме влезе во добра форма. Сега прашање е дали овој тим ќе се насочи и кон еден од куповите или пак само кон Премиер Лигата каде му се заканува и битка за опстанок.

Во вториот дуел во вторник играат Сити – Лестер. Без разлика со каков тим ќе настапи Гвардиола, негобата екипа е фаворит на овој меч. Ако не настапи Агуеро, ќе настапи Габигол, а на клупата Пеп има еден куп квалитетни фудбалери така што дури и доколку се реши за ротации во тимот, Сити е фаворит на овој дуел.

Во среда Манчестер Јунајтед и Челзи се фаворити за победа. Челзи е домаќин на Бурнемут, а за овој меч важи истото како и за дуелот на Манчестер Сити. На Конте му е јасно дека полека но сигурно ја губи битката за титулата во Премиер Лигата, но тој сака да освојува трофеи. За него важен е и овој Лига Куп и тој нема да препушти ништо на случајноста и ќе оди на сигурна победа.

Манчестер Јунајтед пак го доби единствениот второлигаш во оваа фаза во Лига Куп, Бристол Сити. Бристол Сити е трет во Чемпионшип и има амбиции за влез во Премиер Лигата. Тимот игра одлично сезонава, но без разлика на тоа е премногу далеку од Јунајтед. Евентуална елиминација на тимот на Мурињо би била катастрофа за тимот и португалецот тешко дека ќе дозволи такво нешто.

Наши предлози:

Арсенал – Вест Хем – 1 @ 1.53 во 10Bet

Лестер – Манчестер Сити – 2 @ 1.45 во 1xBet

Челзи – Боурнемут – 1 @ 1.31 во 1xBet

Бристол Сити – Манчестер Јунајтед – 2 @ 1.43 во 10Bet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*