ТИП НА ДЕНОТ: (26.05.2022, 15:00 часот) ОДЕНСЕ – МИТЈИЛАНД

Тип на денот
Тип на денот

Додека италијанскиот клуб ја бара својата прва европска титула, откако претходно двапати загуби во финалните натпревари, нивните противници од Холандија би можеле да станат првиот тим што ги подигнал сите три актуелни европски клупски трофеи.

Оденсе долго се спремаше за овој меч

Оденсе немаше никаков проблем со постигнувањето на головите во изминатиот период, постигнувајќи голови на сите последни 12 натпревари во лигата и купот. Во истата серија, тие имаат само еден пораз и тоа во последното лигашко коло кога резултатот воопшто не им беше важен, а воедно тие донекаде се чуваа за ова финале во Купот.

Ако се тргне настрана тој пораз, Оденсе е во супер серија без разлика што играше во групата, односно лигата за опстанок со послаби противници. Не само што немаа проблеми со опстанокот, туку се прошетаа низ таа втора фаза од шампионатот, па сега целосно се насочени кон финалето на Купот.

Реално, оваа екипа има доволен квалитет за излез во европа и низ данскиот шампионат, но имаше очаен старт на сезоната и одигра под сите очекувања, па потоа им беше тешко да се вратат во игра за пласман во горниот дел од табелата. Ова е одлична можност за нив, за настап во Европа следната сезона.

Квалитетот е целосно на страната на Митјиланд

Статистиката кажува речиси се за Митјиланд. Ја изгубија битката за титулата од ФК Копенхаген со заостанување од само три бода, иако долго време го држеа првото место на табелата оваа сезона. Шансата за трофеј сега ја гледаат во Купот и како големи фаворити влегуваат во ова финале. Нивната победничка серија е уште поимпресивна од онаа на Оденсе, особено што играа со далеку посилни противници во однос на Оденсе. Имаат 10 меча без пораз, откако беа поразени од ФК Копенхаген. Сега веќе јасно е дека токму тој пораз во директната пресметка со конкурентот, беше пресуден во битката за шампионската титула.

Митјиланд очигледно има некои проблеми во дефанзивата во последно време и прими голови на сите предходни пет натпревари, но тоа не мора да значи ништо пред овој дуел. Се работи за екипа со огромен квалитет, која имаше добар настап и во Европа сезонава и ќе биде големо изненадување ако не освојат ниту еден трофеј сезонава.

Тимски новости: Рома

Швеѓанецот на клупата на Оденсе – Алм, нема грижи пред овој меч и ќе може да смета на речиси целиот свој тим. Стандардно под негово водство, Оденсе ќе игра во формација 4-5-1: Бернат; Скјелвик, Тверсков, Ларсен, Микелсон; Мартинсен, Фрокјаер, Саби, Томасен, Окосун; Џебали.

Тимски новости: Феенорд

Ниту тренерто на Митјиланд – Хенриксен нема проблем пред овој меч. Сепак, тој има многу поширок ростер на фудбалери и секогаш е спремен да изненади со првиот состав, а сигурно ќе има некое изненадување и на овој меч. Митјиланд ќе игра во формација 3-4-3: Оустед; Тикхосен, Хоег, Далсгард; Паулињо, Чарлес, Ониедика, Андерсон; Исаксен, Драјер, Чилуфуа.

Очекување:

Одензе може да постигне гол против оваа екипа на Митјиланд, иако само еден гол веројатно нема да биде доволен за победа. Оденсе ќе игра претпазливо, додека Митјиланд ќе го диктира темпото на игра. Мотивите се големи и кај двете екипи, а кога се работи за финале сите можности се отворени. Сепак, јас очекувам дека квалитетот ќе пресуди и Митјиланд ќе слави на крајот.

ТИП:

Оденсе – Митјиланд – 2 @ 1.89 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*