ТИП НА ДЕНОТ: (07.05.2022, 16:00 часот) БАРОУ – НОРТХЕМПТОН

Тип на денот
Тип на денот

На програмата е последното коло во англиската Лига Два. Сеуште има многу непознати пред последните натпревари, а на еден од најважните натпревари е оној меѓу Бароу и Нортхемптон.

Бароу ќе ужива во последниот сезонски меч

Иако се чинеше дека Бароу ќе освои барем еден поен минатата сабота, откако израмни пред крајот на мечот, тие на без бодови го напуштија Каунти Граунд, откако Свиндон со гол на самиот крај од дуелот победи со 2:1.

Откако Метју Плат со глава во 83-та минута ја анулира предноста на домаќините од еден гол, сите помислија дека Бароу ќе го освои можеби најголемиот бод сезонава, но тоа не се случи.

Сините птици по тој пораз, па и оној предходно од Ексетер повеќе не можат да завршат над нивното сегашно 21 место на табелата. Но барем обезбедија опстанок и следната сезона повторно ќе играат во Лига Два.

Тоа е сосема доволно за оваа екипа која сезомата ќе ја испрати со големо задоволство. Имено, бароу им понуди на локалните ученици, персоналот на службите за итни случаи и на сите до 18-годишна возраст бесплатен пристап на натпреварот овој викенд – за да го прослават обезбедувањето на трета последователна сезона во оваа лига.

Нортхемптон нема друга опција, освен победа

Додека Бароу може да ужива во испраќањето на сезоната без стрес и без никаков притисок, овој натпревар е клучен за Нортхемптон, кој се уште се надева дека ќе обезбеди директна промоција во Лига Еден. Нортхемптон е на третата позиција, последна која обезбедува директен пласман во подобра лига, но има ист број на бодови како и Бристол Роверс кој има многу полесна задача во последното коло. Веројатно реми нема да биде доволно за Нортхемптон да ја задржи третата позиција и ќе мора да атакува на три бода.

Откако минатиот викенд ремизираа 1:1 против лидерот во лигата Ексетер Сити, сега Нортхемптон е убеден во триумф, но нема да имаат нималку лесна задача.

Четири тима имаат шанса да завршат над нив, доколку тие бидат поразени. Тешко е да се верува дека екипата ќе ја пропушти оваа шанса.

Тимски новости: Бароу

Нема многу грижи за менаџерот на Бароу, Фил Браун, кој ќе може да смета на речиси сите играчи. Џорџ Вилијамс е надвор од стројот поради повреда, но тоа не е преголем проблем за тимот.

Сините птици сигурно ќе започнат со систем 4-3-3 за овој натпревар: Дејвид Раја; К. Васбак Ајер, Понтус Јансон, Мадс Бех, Рико Хенри; Џошуа Дасилва, Матијас Џенсен, Кристијан Ериксен; Брајан Мбеумо, Иван Тони и Јоан Виса.

Тимски новости: Нортхемптон

Иста е ситуацијата и во Нортхемптон, чиј менаџер Џон Брејди, нема никакви грижи со повредени или суспендирани фудбалери.

Нивниот систем е 4-4-2, формација која важи за застарена, но која Нортхемптон одлично ја усоврши сезонава. Ќе стартуваат: Фрејзер Форстер; Кајл Вокер-Петерс, Мохамед Салису, Јан Беднарек, Ромен Перо; Стјуарт Армстронг, Џејмс Вард-Проус, Ориол Ромеу , Мохамед Ељунуси; Шејн Лонг и Че Адамс.

Очекување:

Домаќинот ќе игра без притисок и едноставно ќе сака да с еприкаже во добро светло на последниот сезонски меч. Мотивите, но и притисокот се целосно на страната на Нортхемптон која нема друга опција освен победа. Но и квалитетот е на страната на гостите, па јас сметам дека тоа е доволно за да очекуваме нивна победа.

ТИП:

Бароу – Нортхемптон – 2 @ 1.69 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*