ТИП НА ДЕНОТ: (15.04.2022, 16:00 часот) СВОНСИ – БАРНСЛИ

Свонси
Свонси

Барнсли го чека тешка задача на Југот на Велика Британија кај Свонси. Барнсли моментално се наоѓа на 22-то место во Чемпионшип и има осум бода помалку од безбедната зона, иако имаат и натпревар помалку од Ридинг кој се наоѓа на 21-то место и ќе има крајно тешка задача да обезбеди опстанок.

Од друга страна екипата на Свонси се наоѓа на средина на табелата со 57 бода и заостанува со осум бод од местата кои водат во плеј-офот за пласман во Премиер Лигата.

Свонски се наоѓа во одлична форма во најдобро време

Тимот на Расел Мартин победи на три последователни натпревари за прв пат оваа сезона, откако минатата недела обезбеди победа од 2:1 над Дерби Каунти кој се бори за опстанок.

Можеби пред еден месец никој не очекуваше дека Свонси ќе се замеша во битката за пласман во англиската елита, но серијата на позитивни резултати им донесе многу можности.

Свонси моментално се наоѓа на 14-тото место во Чемпионшип, со реални шанси за пласман во плеј-офот, бидејќи заостанува осум бода зад шестото место, а што е многу важно има и натпревар помалку од конкурентите. Иако пореална цел е првата сезона на Мартин да заврши со пласман во првата половина од табелата, можноста која сега им се прикажува секако дека ќе пробаат да ја зграпчат.

Лебедите се во нивната најдолга серија без пораз во сезоната и со четири натпревари на домашен терен од нивните преостанати шест натпревари до крајот на сезоната, сега се соочуваат со добри шанси.

Домаќините од петок сигурно ќе доминираат со посед на топката против Барнсли, а тоа може да им помогне да ја задржат својата мрежа недопрена по 17-ти пат сезонава, што изгледа извонредно со оглед на тоа што тимот прими 53 гола на 40 натпревари.

Барнсли може да испадне до понеделник

Барнсли мора да се подигне по тешкиот пораз од 4:1 против Милвол минатиот натпревар, во меч во кој не успеаја да ги задржат напаѓачите на домаќините и покрај тоа што Барнли во најмала рака беше рамноправен противник.

Тој резултат за тимот на Асбаги можеби не беше изненадување за многумина, со оглед на тоа што успеаја да победат само еднаш на нивните гостувања оваа сезона, што не навестува нешто добро за натпреварот во петок.

Доколку ги загубат двата следни натпревари кои ќе се одиграат во само неколку дена, тие би можеле и официјално да испаднат до крајот на понеделник, што ќе стави крај на нивната тригодишна магија во втората лига.

Со оглед на тоа што гостите можат да очекуваат Свонси да доминира, тие ќе мора да бидат ефективни со своите контра-напади и тука ќе ја бараат својата шанса за изненадување.

ТИП:

СВОНСИ – БАРНСЛИ – 1 @ 1.65 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*