Порто – Спортинг Л.: Гостите со победа ќе го решат прашањето за португалскиот шампион

Клучен натпревар се игра викендов во португалската Примера Лига – второпласираниот Порто го пречекува лидерот во лигата Спортинг Лисабон на „Естадио до Драгао“.

Домаќините победија на само еден од последните четири натпревари во лигата, додека Спортинг забележа шест последователни победи во првенството и има неверојатни 10 бода повеќе од Порто.

Порто мора да слави, ако сака битка за титулата

Порто се врати на победничките патеки во лигата откако на последниот натпревар славеа на гости кај последниот на табелата Маритимо. Победата требаше да биде лесна, но таа дојде дури во 93-та минута и тоа од пенал. Тешко игра Порто во последно време и во тоа нема дилема.

Пред тоа, избраниците на Серхио Консеисао имаа три нерешени средби во серија и тоа против Белененсес, Брага и Боависта.

Сепак, тие успеаа во меѓувреме да го победат Јувентус на домашен терен со 2:1 во 1/8 финалето на Лигата на шампионите.

Бранителот на титулата може да се пофали со најдобриот напад во Примера Лига оваа сезона, постигнувајќи 45 голови на 20 натпревари.

Тоа дефинитивно ќе ги охрабри Консеисао и неговите избраници, бидејќи тие влегуваат во овој меч со императив да победат. Со секој друг резултат, уште од сега ќе треба да им честитаат на фудбалерите на Спортинг за титулата.

Спортинг убедливо на лидерското место

Неверојатна е формата на Спортинг Лисабон. Во својата втора сезона како менаџер во португалскиот тим, Рубен Аморим има одлична екипа и голема веројатност да ја освои својата прва титула во Примера Лига од 2002 година.

И понатаму се без пораз во лигата оваа сезона, собраа 54 поени од можните 60 и играат одлично.

Голем дел од бодовите се должат на нивната цврста одбрана. Имаат убедливо најдобра одбрана во лигата со примени само 10 гола на 20 натпревари.

Сепак и нивниот напад е одличен, со тоа што само саботните противници имаат повеќе голови од нив. Спортинг има 42 постигнати голови, а Порто 45 гола.

Последен пат надвор од теренот, Ос Леос ја победи својата лигашка победа до шест со удобна победа над Портимоненсе со 2-0 благодарение на головите на Зухаир Феддал и Нуно Сантос.

Како резултат на нивната форма на форма, Спортинг сега има удобно водство пред Порто на табелата, а победата на гости во сабота ќе ја зголеми таа разлика на 13 бода на 13 натпревари до крајот на лигата.

Наш предлог:

Натпреварот да заврши нерешено @ 3.40 во 1хBet

Прво полувреме да заврши нерешено @ 2.05 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*