ТИП НА ДЕНОТ – Хокеј: (21.03.2022, 19:00 часот) СПАРТА ПРАГА – ЛИБЕРЕЦ

Спарта Прага хокеј
Спарта Прага хокеј

Во четвртфиналето од чешката хокеј лига, Спарта Прага ќе се соочи со Либерец. Двете екипи ќе го повторат дуелот од минатогодишното полуфинале во кое по седум натпревари се радуваше Либерец. Сега, шансите се повеќе на страната на Спарта Прага.

Спарта Прага сака одмазда

Долго време, Спарта Прага играше далеку под сите претсезонски очекувања. Во вториот дел од сезоната, сепак нејзините резултати почнаа да кореспондираат со играта и Спарта се искачи на третото место на табелата со 99 поени. Иако не го повтори резултатот од минатата сезона, конечната состојба по основниот дел воопшто не е лоша за Спарта.

Спарта пред влезот во плеј-офот според сите хокеарски експерти е оценета како втор најсилен тим по Тринец. Нејзините шанси да се пласира во полуфиналето се околу 62%, така што дефинитивно се фаворити во овој двомеч, но исто така е јасно дека нема да има едноставна работа. Спарта има шанси за титула помалку од 20%, а подобри шанси од нив имаат Маунтфилд во Тринец.

На Спарта, долго време и пречеше главно голманскиот простор, кој ја оддалечи од позициите кои гарантираа директен пласман во четвртфиналето. Сепак, Матеј Мачовски се најде во солидна форма во вториот дел од сезоната и на крајот го заврши основниот дел меѓу најдобрите голмани.

Во офанзивата оваа екипа беше една од најдобрите. Ако го погледнеме бројот на обиди за шут, Спарта е на 10-то место со помалку од 51 шут за 60 минути, но е на третото место по бројот на шутеви од просторот.

Во комбинација со квалитетен финиш, Спарта ја имаше најдобрата офанзива, претворајќи ги своите шанси во 2,94 гола за 60 минути игра.

Либерец заморена, но во полн ритам

А разлика од Спарта Прага која одмараше во 1/8 финалето, Либерец одигра пет натпревари против Комета Брно и славеше со вкупни 3:2 во победи.

Либерец заврши на 7-то место на табелата во регулатниот дел од сезоната и покрај тоа што целта беше пласман во топ-4 и директен пласман во оваа фаза. Сега се можеби малку заморени, но тоа е можеби добро со оглед на фактот што го задржаа натпреварувачкиот ритам, за разлика од Спарта Прага која можеби предолго паузираше.

Во дресот на Либерец немаше многу играчи кои блескаа, но дефинитивно еден од нив беше Јакуб Клепис. Во играта 5 на 5, односот на обиди за шут беше 54% успешен, а односот на очекуваните голови беше 69,3%.

Мора да се спомене и Ладислав Шмид. Тој постигна седум асистенции против Комета Брно и ниту еден од играчите во прелиминарната рунда немаше повеќе бодови од бекот на Либерец.

ТИП:

СПАРТА ПРАГА – КОМЕТА БРНО – 1 @ 1.67 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*