ТИП НА ДЕНОТ: (13.06.2022, 20:00 часот) АВСТРАЛИЈА – ПЕРУ

Тип на денот
Тип на денот

Конечно во понеделник ќе биде познат и последниот учесник на Светското првенство во Катар. Во интерконтиненталниот бараж ќе се сретнат селекции од Јужна Америка и Азија, во дуелот Австралија – Перу.

Австралија ги елиминираше Обединетите Арапски Емирати со 2:1 во вторникот за да се пласира од Азиската фудбалска конфедерација, додека Перу заврши на петтото место во квалификациите на КОНМЕБОЛ и чекаше во финалето.

Австралија настапи на последните четири Светски првенства, дури и се пласираше во нокаут фазата во 2006 година, но не успеа да победи во натпревар од групната фаза во 2018 година. Интересно, на последното првенство еден од нејзините порази беше токму од Перу, кој го имаше својот прв настап од 1982 година. Перуанците го добија тој натпревар со 2:0 и тоа е единствената директна средба меѓу тимовите во историјата. Натпреварот во понеделник ќе се игра на стадионот Ахмад бин Али во Ал Рајан, Катар – местото каде ќе се играат натпревари на Светското првенство.

Перу е фаворит според имињата на играчите

Селекцијата на Перу имаше подолго време за да се спреми за овој меч. Тие преку пријателска средба со доста слична селекција како Австралија се подготвуваа за овој меч. Играа со Нов Зеланд и славеа со 1:0. Низ квалификациите во Јужна Америка за малку не обезбедија директен пласман во Катар и завршија зад Бразил, Аргентина, Уругвај и Еквадор. Тие победија и ремизираа со Еквадор, одиграа нерешено со Уругвај но сепак тоа не беше доволно за да завршат во Топ 4.

Перу има доста интересен тим, составен од фудбалери кои играат низ фудбалските шампионати во Јужна Америка и Европа. Реално, оваа селекција е поквалитетна од Австралија и сосема оправдано се фаворити според букмејкерите, но тоа ќе треба да го покажат на терен.

Силата на Австралија е во колективот

Австралијците одиграа емотивно и физички исцрпувачки натпревар против ОАЕ. Ирвин постигна гол за водство пред ОАЕ да израмни, за со голот на Хрустич во 84-та минута, Австралија да биде селекцијата која се радуваше.

Се чини дека Австралија постојано уназадува од нивниот успех на Светското првенство во 2006 година, но сега сите во земјата на кенгурите се надеваат на поголеми успеси. Но селекцијата која во минатото секогаш имаше по некоја ѕвезда, сега се надева на колективот. Во тимот веќе нема фудбалери како Видука, Кејхил, Кјуел … но се ртаботи за силен колектив со одлична хомогеност и кохезија меѓу фудбалерите. Тоа е силата на оваа селекција и најголемата опасност за противниците.

Против ОАЕ беа фаворити, но не одиграа според очекувањата и им оставија многу простот на противниците. Сега во улога на аутсајдер тие ветуваат голема борба и најавуваат дека е полесно кога се аутсајдери, отколку фаворити.

Тимски новости: Австралија

Австралија не може да смета на двајца стандардни првотимци. Играчот на Селтик, Рогич е повреден и тоа највеќе се почуствува во креацијата на нападите против ОАЕ, па сега средината ќе биде составена од двајца фудбалери од Бундеслигата Ирвин и Хрустич. Повреден е и бекот на Кортјик Сенсбери.

Австралија ќе игра во формација 4-1-4-1: Рајан; Бехич, Роулс, Врајт, Аткинсон; Мој; Гудвин, Ирвин, Хрустич, Бојл; Леки.

Тимски новости: Перу

Селекторот на Перу, аргентинецот Гарека има полн состав на располагање, но многу нешта во тимот зависат од напаѓачот на Беневенто, Лападула. Би требало Перу да настапи во формација 4-5-1, или офанзивно 4-3-3 во транзиција, нешто што Перу го прави одлично.

Ќе стартуваат Галесе; Адвинкула, Замбрано, Каленс, Трауко; Акино, Кариљо, Пена, Јотун, Куева; Лападула.

Очекување:

Перу ќе биде екипата која ќе го диктира темпото. Техничките карактеристики на фудбалерите се целосно на нивна страна, па тие ќе ја имаат топката повеќе во свој посед. Сепак, во модерниот фудбал тоа не значи прменогу и веројатно дека мали нијанси ќе го одлучат прашањето на победникот. Би требало да очекуваме глема борба, многу трчање и цврсти дуели, па н еочекувам премногу голови.

ТИП:

Австралија – Перу – 0-2 @ 1.53 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*