ТИП НА ДЕНОТ: (15.03.2022, 20:45 часот) КРУ – ВИГАН

Виган
Виган

Екипата на Кру ќе се обиде да избегне четврти последователен пораз во англиската Лига 1 кога го пречекува еден од најсериозните кандидати за пласман во подобра лига, Виган на стадионот Морнфлејк во вторник навечер.

Домаќините изминатиот викенд загубија од Сандерленд со 2:0, додека Виган мораше да се задоволи со бод во ремито 1:1 на гостувањето кај директниот конкурент МК Донс.

Кру пред испаѓање

Токму кога Кру навидум требаше да отпатува дома со добро заработен бод против тимот на Сандерленд кој го брка плеј-офот – но на крај не се случи никаков подвиг на Стадионот на светлината, откако домаќинот постигна два гола во 84-та и 89-та минута за победа од 2:0.

Кру на крајот си замина со празни раце и покрај големата борбеност. Но сепак, покрај борбеноста – повторно не видовме ништо од оваа екипа. Тоа беше трет последователен пораз за тимот на Дејвид Артел кој се наоѓа на дното на во Лига 1 и тие ќе останат на 24-то место без разлика што ќе се случи во средината на неделата.

Кру заостанува со разлика од осум поени од безбедното 20-то место, а оваа разлика можеше да биде и поголема ако се знае дека тимот претрпе 10 порази во нивните последни 11 натпревари – вклучително и секој од последните пет домашни натпревари.

Виган зависи од самиот себе

Со оглед на тоа што Ротерхам не успеа да ја зголеми предноста, бидејќи одиграа без голови во Викомб, разликата од четири бода заостанување од лидерското место на Виган остана непороменета. Виган сепак има два меча помалку од Ротерхам, па ако слави на тие два меча ќе води со два бода.

Виган има ист број на бодови како и МК Донс, но пак и од нив имаат помалку натпревари – вкупно три. Затоа ремито со нив минатиот викенд не беше лош резултат за Виган.

Неуспехот да се забележи трета последователна победа во Лига 1, второпласираната екипа на Лим Ричардсон не ја погоди премногу. Сега играат противц последниот тим на табелата и се сигурни дека ќе се вратат на победите. Во буквална смисла на зборот, нивната судбина сезонава и толку посакуваниот пласман во Чемпионшип е во нивни раце.

Нешто послабата форма на Виган на гости е предупредување за нив, дека сепак треба да одиграат на највисоко можно ниво. Во секој случај, ако сакаат пласман во повисок ранг, немаат друга опција освен три бода н анатпревари како овој.

ТИП:

КРУ – ВИГАН – 2 @ 1.57 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*