Дабл тикет од квалификациите во Африка

Африка

Паралелно со европската Лига на Нации, во Африка се играат квалификациите за пласман на Афричкиот Куп на нации. И додека во Африка до пред неколку години имаше некои 5-6 репрезентации кои постојано беа фаворити и победуваа, сега веќе тоа не е случај и речиси во секоја селекција има фудбалери кои играат во најсилните европски лиги.

Мозамбик – Камерун – 2

На минатиот дуел пред неколку дена Камерун дома славеше лесна победа од 4:1, па верувам дека и на гости кај Мозамбик нема да има тешка задача. Камерун важи за една од најсилните селекции во Африка со Абубакар и Екамби во нападот. Замбо Ангуиса е креатор во средината, а одбраната е доста цврста со Онана на голманската позиција. Први се на табелата со седум бода, три повеќе од вториот Мозамбик и со победа на овој меч ќе го осигураат лидерското место. Мозамбик има солидна одбрана со фудбалери кои играат во Португалија, но ништо повеќе од тоа. Ќе одиграм 2 со коефициент 1.71 во 10Bet

Малави – Буркина Фасо – 2

Буркина е на првото место со ист број на бодови како и втората Уганда. Малави пак е на третото место со три бода. Ова е последна шанса за домаќино кој сепак е голем аутсајдер. Во првиот меѓусебен меч пред неколку дена славеше Буркина со 3:1 и целосно го надигра Малави. Буркина Фасо според мене ја има една од најсилните селекции во Африка и долгорочно, оваа селекција може највеќе да напредува. Го имаат Бертранд Траоре од Астон Вила како лидер, неверојатниот млад напаѓач на Ајакс Ласина Траоре. Средниот ред е составен од играчи кои играат во Франција, а во одбраната е Типсоба кој е незаменлив во Баер Леверкузен. Мислам дека Буркина Фасо ќе слави и на овој меч а коефициентот за тоа е 1.78 во 10Bet.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*