ТИП НА ДЕНОТ: (05.03.2022, 18:00 часот) РОМА – АТАЛАНТА

Рома - Аталанта

Разделени со само едно место и три бода на тебалата во Серија А, Рома и Аталанта ќе играат на стадионот Олимпико во сабота, во многу важен дуел за двете екипи.

По победите за двата тима во минатото коло, евентуална победа на домаќинот би ги израмнила со гостите од Бергамо, но ниту едните, ниту другите не беа убедливи во последните недели.

Рома се мачи, но игра се подобро

И покрај вкупно 31 удар кон голот на противникот и 65% посед на топка, против 10-члената Специја минатата недела, уште едно реми на Рома ќе беше премногу. Но тоа беше реалност барем до последните моменти, пред Абрахам од пенал дури во 99-та минута да и донесе три бода на римската волчица.

По три последователни нерешени средби во Серија А и четири натпревари без победа, главната емоција на Жозе Мурињо беше олеснување. Не само што Рома сега е во серија од шест натпревари без пораз во Серија А и тоа за прв пат под негово раководство, туку победата исто така ги одржува на шест бода подалеку од пласман во Лигата на шампионите.

Додека контроверзниот тренер ќе остане надвор од теренот во сабота, неговиот тим сега има можност да се спротивстави на директниот противник за пласман во топ-четири и тоа против тим над кого славеа шокантна победа во Декември на гости со 1:4.

Рома и Мурињо сакаат во Лигата на Шампиони, но на средбите меѓу најдобрите осум екипи, Рома има освоено најмалку бодови – само седум во девет натпревари, додека во шест наврати загуби.

Аталанта сака да го искористи моментумот

По серијата од осум последователни порази претходно, Аталанта остана непоразена во последните седум натпревари на гости против Рома во Серија А и тие се единствениот тим што Рома не успеа да го победи на Олимпико од 2015 година.

За да ја продолжат ваквата серија, тие се надеваат дека ќе го надополнат моментумот добиен од неодамнешните резултати, бидејќи едноподруго победија прво со Олимпијакос на гости со 0:3 во Лигата на Европа, па дома со Сампдорија со 4:0. Постигнаа седум гола, а не примија ниту еден гол на овие две средби.

Тој последен успех конечно стави крај на вознемирувачката серија во домашниот шампионат, бидејќи Аталанта остана без победа во пет натпревари во лигата и испадна од Купот на Италија од Фиорентина. Тимот се најде надвор од местата кои носат во Лигата на шампионите со три бода помалку од Јувентус, кој одигра натпревар повеќе.

Интересно, домашната форма на Аталанта беше голем проблем овој период, но на гости тие генерално одиграа добар фудбал, а пред да тргнат кон Рим дополнителна мотивација е тоа што сезонава на гости имаат само еден пораз во лигата.

ТИП:

РОМА – АТАЛАНТА – ГГ @ 1.63 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*