ТИП НА ДЕНОТ: (21.12.2021, 18:30 часот) ВИТЕСЕ – ЦВОЛЕ

Витесе

Витесе сака да се искачи на првите четири места на табелата во Ередивизијата по мечот во кој го пречекува Цволе во вторник навечер. Цволе е последен на табелата и за нив секој бод до крајот на сезоната ќе има огромна важност.

Тимот на Томас Леч ќе се обиде да ја продолжи серијата од седум натпревари без пораз во сите натпреварувања, додека на Цволе му требаат добри резултати во серија за да ги одржи живи надежите за опстанок.

Витесе е се подобар

Празничното расположение во таборот на Витесе е на највисоко можно ниво пред нивниот последен натпревар пред зимскиот одмор, уживајќи во исклучително продуктивен месец Декември досега.

Екипата на Арнем има четири победи и една нерешена средба од нивните пет натпревари досега овој календарски месец и е голем фаворит за да го направи речиси совршен месецот со евентуална победа над Цволе во вторник.

Дури и кога не играше, работите одеа добро за Витесе, со одлуката на УЕФА во понеделникот Тотенхем службено да го загуби натпреварот од Лигата на Европа против Рен што значи дека Витесе ќе игра европски фудбал во Новата година.

Има уште многу да се работи пред да се соберат повторно во Јануари, особено што тимот на Леч го поседува и најлошиот напад и најлошата одбрана во најдобрите седум на Ередивизијата оваа сезона.

Катастрофална сезона за Цволе

Цволе пак има далеку најлош напад во лигата, откако постигнаа само девет гола во нивните 17 настапи во досегашниот тек од сезоната. Тоа е катастрофа за една екипа. Имаат само една победа и три нерешени средби освојувајќи само шест бода и заостануваат со 11 бода од оние безбедни места на табелата кои носат опстанок.

Од оваа гледна точка, на екипата и треба вистинско чудо за да обезбеди опстанок. И не е проблем само нападот, туку и одбраната која прими 31 гол досега. Едноставно, Цволе е катастрофа сезонава.

Новиот шеф Дик Шројдер се мачеше да ги промени работите од неговото назначување пред нешто повеќе од еден месец. Но се што направи се само две ремија во серија против Валвијк и Гронингем.

Потребно е огромно подобрување ако Цволе сака да го продолжи деценискиот престој во првата лига, иако нивните надежи веќе изгледаат мрачни.

ТИП:

ВИТЕСЕ – ЦВОЛЕ – 1 @ 1.53 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*